Gjini Beg (Tërpeznica)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjini Beg dhe Tërpeznica

Gjini Beg ose Tërpeznica (shqip: Gjini Beg - Tërpeznica; maqedonisht: Џини Бег) është një majë mali në Bjeshkët e Sharrrit dhe gjendet në kufirin midis Kosovës dhe Republikës së Maqedonisë. Gjini Beg arrin një lartësi prej 2,610 metra (8,563 ft) dhe është plotësisht i mbuluar me bari të shkurtër. Në jugun e skajshëm të Gjini Begut në pjesën e Kosovës është Liqeni i madh Gjini Oda , i cili është formuar si një rreth dhe është rreth 80 centimetra (31 in) i thellë.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 42°02′39″V 20°45′59″L / 42.04413°V 20.766392°L / 42.04413; 20.766392

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "NGA GEOnet Names Server". National Geospatial-Intelligence Agency. 9 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2003-10-08. Marrë më 2010-01-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)