Jump to content

Gjiri Riga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjiri i Rigës.

Gjiri i Rigës ose Gjiri i Livonias (letonisht: Rīgas līcis, estonisht: Liivi laht, livonianisht: Piški meŗ, rusisht: Рижский залив)[1] është një gji i Detit Baltik midis Letonisë dhe Estonisë.

Ishulli Saaremaa (Estoni) e ndan atë pjesërisht nga pjesa tjetër e Detit Baltik. Lidhja kryesore midis Gjirit dhe Detit Baltik është ngushtica Irbe.

Gjiri i Rigës, si një nënpellg i Balltikut, përfshin gjithashtu detin Väinameri në arkipelagun e Estonisë Perëndimore.

  1. ^ "Old Kolka lighthouse". visit.dundaga.lv. Marrë më 2023-07-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)