Gjuhët anadollake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjuhët anadolliane
Familje gjuhësore
Default
  • Gjuhët anadolliane
Kodet gjuhësore
ISO 639-3
Glottologanat1257

Gjuhët anadolliane janë një degë e zhdukur e gjuhëve indoevropiane që fliteshin në Anadoll, pjesë e Turqisë së sotme. Gjuha më e njohur anadolliane është hititishtja, e cila konsiderohet gjuha më e hershme indoevropiane e vërtetuar.

Të pazbuluara deri në fund të shekujve 19 dhe 20, ato konsiderohen si grupi më i hershëm i gjuhëve që degëzohen nga familja indoevropiane. Pasi u zbulua, prania e bashkëtingëlloreve laringale n dhe ḫḫ në hititisht dhe luvianisht siguroi mbështetje për teorinë e laringut të gjuhësisë proto-indoevropiane. Ndërsa vërtetimi i hititishtes mbaron pas epokës së bronzit, Luwiani hieroglif mbijetoi deri në pushtimin e mbretërive neo-hitite nga Asiria, dhe gjuhët alfabetike anadollake janë vërtetuar fragmentarisht deri në fillimin e mijëvjeçarit të parë pas Krishtit, përfundimisht duke iu nënshtruar helenizimit të Anadollit.

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Melchert (2012) ka propozuar klasifikimin vijues:[1]

Mbishkrime në gjuhën Sidetic, ekspozita të Muzeut të Side, Turqi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Digital etymological-philological Dictionary of the Ancient Anatolian Corpus Languages (eDiAna)" (në anglisht). Ludwig-Maximilians-Universität München. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2017. Marrë më 18 shkurt 2017.
  • "Luwian" (në anglisht). ancientscripts.com. Arkivuar nga origjinali më 2012-02-04. Marrë më 7 shkurt 2012.
  • Justus, Carol; Slocum, Jonathan. "Indo-European Languages: Anatolian Family" (në anglisht). University of Texas at Austin. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2012. Marrë më 7 shkurt 2012.
  • Melchert, H. Craig. "Anatolian Databases" (në anglisht). UCLA. Marrë më 7 shkurt 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja) Luwian, Lycian and Lydian.
  • Lauffenburger, Olivier (2006). "The Hittite Grammar Homepage" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2011-05-20.