Jump to content

Gjuhët tokariane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tokarianishtja
(e njogur edhe si Agnean-Kuchean)
Familje gjuhësore
Default
 • Tokarianishtja
  (e njogur edhe si Agnean-Kuchean)
Dialektet
 • Agnean (Tokarianishtja A)
 • Kuchean (Tokarianishtja B)
 • Kroränian (Tokarianishtja C)
Kodet gjuhësore
ISO 639-3
xto
Glottologtokh1241

Gjuhët tokariane (disa herë Tokhariane), e njohur gjithashtu si Arsi-Kuçi (Agnean-Kuchean ose Kuchean-Agnean), janë një degë e shuar e familjes gjuhësore indo-evropiane që flitet nga banorët e Tarim Basen, Tokarianët.[1] Ato janë të njohura nga dorëshkrimet që datojnë nga shekulli V deri në VIII pas Krishtit, të cilat u gjetën në qytete oaze në skajin verior të pellgut Tarim (tani pjesë e XinjiangKinën veriperëndimore) dhe shkretëtirën Lop. Zbulimi i kësaj familje gjuhësore në fillim të shekullit të 20-të kundërshtonte idenë e mëparshme të përhapura të një ndarjeje lindje-perëndimore të familjes gjuhësore indo-evropiane në izoglosin centum-satem, dhe nxiti studimin e gjallëruar të familjes. Identifikimi i gabuar i autorëve me njerëzit Tokharoi të Bactria antike (Tokharistan), autorët e hershëm i quajtën këto gjuhë "Tokare". Ky emërim ka mbetur, megjithëse emrat Agnean dhe Kuchean janë propozuar si një zëvendësim.[2]

Dokumentet regjistrojnë dy gjuhë të lidhura ngushtë, të quajtur Tokarianishtja A (edhe Tokarianishtja Lindore, Agnean ose Turfanian) dhe Tokarianishtja B (Tokarianishtja Perëndimore ose Kuchean). Lënda e teksteve sugjeron që Tokarianishtja A ishte më arkaike dhe përdorej si gjuhë liturgjike Budiste, ndërsa Tokarianishtja B flitej më aktivisht në të gjithë zonën nga Turfan në lindje deri në Tumshuq në perëndim. Një grup fjalësh huazimi dhe emrash që gjenden në dokumentet e Prakrit nga pellgu i Lop Nor janë quajtur Tokarianishtja C (Kroränian). Një zbulim i pretenduar i dhjetë teksteve nga Tokarianishtja C të shkruara në shkrimin Kharoṣṭhī është diskredituar.[3]

Dorëshkrimet më të vjetra ekzistuese në Tokarianishten B datohen tani në shekullin V ose madje në fund të shekullit të 4 pas Krishtit, duke e bërë Tokarianishten një gjuhë të Antikitetit të Vonë bashkëkohore me Gotiken, Armenishten Klasike dhe Irlandishten Primitive.[4]

 • Tokarianishtja A (Agnean ose Tokarianishtja Lindore; me origjinë ārśi) nga Qarašähär (Agni antik, Yanqi Kinez) dhe Turpan (Turfan antik dhe Xočo), dhe
 • Tokarianishtja B (Kuchean ose Tokarianishtja Perëndimore) të Kucha dhe vendet nga Tokarianishtja A.
Përhapja gjeografike e gjuhëve indo-evropiane

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alfabeti Tokarian (nga Omniglot)
 • Teksti Thesaurus Indogermanischer- und Sprachmaterialien (TITUS):
 • Mark Dickens, "Gjithçka që gjithmonë keni dashur të dini për Tocharian"
 • Tocharian Online nga Todd B. Krause dhe Jonathan Slocum, orë mësimore falas në Qendrën e Kërkimit të Gjuhësisë në Universitetin e Teksasit në Austin
 • Fjalori në internet i Tocharian B, bazuar në A Dictionary of Tocharian B të DQ Adams (1999)
 • Tocharian B Lista e Swadesh (Nga Wiktionary)
 • Botim Gjithëpërfshirës i Dorëshkrimeve Tokariane, Universiteti i Vjenës, me imazhe, transkriptime dhe (në shumë raste) përkthime dhe informacione të tjera.
 • Sieg, E.; Siegling, W. (1921). Tocharische Sprachreste, 1.A: Transcription. Walter de Gruyter. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Transkriptimet e dorëshkrimeve Tocharian A.
 • Kim, Ronald I. (2012). "Introduction to Tocharian" (PDF). Institute for Comparative Linguistics, Charles University. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 16 korrik 2018. Marrë më 7 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • glototekë - Gramatikat antike indo-evropiane në internet, një koleksion në internet i videove hyrëse për gjuhët antike indo-evropiane prodhuar nga Universiteti i Göttingen

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Diringer, David (1948). Alphabet A Key To The History Of Mankind. fq. 347–348. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Namba Walter, Mariko (tetor 1998). "Tokharian Buddhism in Kucha: Buddhism of Indo-European Centum Speakers in Chinese Turkestan before the 10th Century C.E." (PDF). Sino-Platonic Papers. 85: 2-4. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Adams, Douglas Q. "'Tocharian C' Again: The Plot Thickens and the Mystery Deepens". Language Log. Marrë më 25 shtator 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Kim, Ronald I. (2018). "One hundred years of re-reconstruction: Hittite, Tocharian, and the continuing revision of Proto-Indo-European". përmbledhur nga Rieken, Elisabeth (red.). 100 Jahre Entzifferung des Hethitischen. Morphosyntaktische Kategorien in Sprachgeschichte und Forschung. Akten der Arbeitstagung der Indogermanischen Gesellschaft vom 21. bis 23. September 2015 in Marburg. Wiesbaden: Reichert Verlag. fq. 170 (footnote 44). Marrë më 13 shtator 2019. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)