Gjuha Tonkava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjuha Tonkava u fol në Oklahoma, Texas, dhe New Mexico nga njerëzit Tonkava. Një gjuhë e izoluar, Tonkava tani është zhdukur. Anëtarët e fisit Tonkava tani flasin anglisht.

Njohja e gjuhës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka disa dokumente antike mbi Tonkavën. Në 1829, Berlandier dhe Chowell publikuan në një vepër një fjalor të gjuhës. Ishte vetëm më vonë se gjuhëtarët e studiuan atë. Albert Samuel Gatschet, në 1884 mbledh materiale në gjuhën në Fort Griffen. Njohja jonë e gjuhës vjen kryesisht nga Harry Hoijer i cili, sidomos në vitin 1928, takon folësit e fundit të tonkavas, në Oklahoma.[1]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tonkawa, si shumica e gjuhëve të Teksasit jugor dhe Meksikës verilindore, konsiderohet një gjuhë e izoluar. Megjithatë, Edward Sapir, e përfshiu atë në vitin 1929, në hipotezën e tij të coahuiltecan, bashkangjitur gjuhëve Hokan.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Goddard ,1979, p. 358.