Gjurmë të minierave antike në "Majën e Mprehtë" (Shashkoc)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjurmë të minierave antike në majen e Mprehtë në Shashkoc
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Shashkoc, Prishtinë, Kosovë
Ndërtuar Romake, Antikitet i Vonë, Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 3696

Gjurmë të minierave antike në majen e Mprehtë në Shashkoc është një monument i trashëgimisë kulturore në Shashkoc, Prishtinë, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]