Google Search

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Google Search (i njohur gjithashtu thjesht si Google ose Google.com ) është një motor kërkimi i ofruar dhe vepruar nga Google. Duke trajtuar më shumë se 3.5 miliardë kërkime në ditë, [1] ajo ka një pjesë prej 92% të tregut botëror të motorëve të kërkimit. [2] Është faqja e internetit më e vizituar në botë . Për më tepër, është motori i kërkimit më i kërkuar dhe më i përdorur në të gjithë botën.

Renditja e rezultateve të kërkimit të kthyera nga Google bazohet, pjesërisht, në një sistem të renditjes prioritare të quajtur " PageRank ". Kërkimi Google ofron gjithashtu shumë opsione të ndryshme për kërkime të personalizuara, duke përdorur simbole për të përfshirë, përjashtuar, specifikuar ose kërkuar sjellje të caktuara kërkimi dhe ofron përvoja të specializuara ndërvepruese, të tilla si gjurmimi i statusit të fluturimit dhe paketave, parashikimet e motit, konvertimet e monedhës, njësisë dhe kohës. përkufizimet e fjalëve dhe më shumë.


Qëllimi kryesor i Google Search është të kërkojë tekst në dokumente të qasshme publikisht të ofruar nga serverët e uebit, në krahasim me të dhënat e tjera, si imazhet ose të dhënat që gjenden në bazat e të dhënave . Fillimisht u zhvillua në 1996 nga Larry Page, Sergey Brin dhe Scott Hassan . [3] [4] Në vitin 2011, Google prezantoi " Google Voice Search " për të kërkuar fjalë të folura dhe jo të shtypura. Në vitin 2012, Google prezantoi një veçori kërkimi semantik të quajtur Knowledge Graph .

  1. ^ "Google Search Statistics - Internet Live Stats". www.internetlivestats.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2015. Marrë më 9 prill 2021.
  2. ^ "Search Engine Market Share Worldwide | StatCounter Global Stats". StatCounter Global Stats. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2020. Marrë më 9 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Fisher, Adam (10 korrik 2018). "Brin, Page, and Mayer on the Accidental Birth of the Company that Changed Everything". Vanity Fair. Arkivuar nga origjinali më 4 korrik 2019. Marrë më 23 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ D'Onfro, Jillian (13 shkurt 2016). "How a billionaire who wrote Google's original code created a robot revolution". Business Insider. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2019. Marrë më 24 gusht 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)