Jump to content

Larry Page

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Larry Page

Lawrence "Larry" Page[1] (lindur më 26 mars, 1973) është një Shkencëtar kompjuterik dhe "shpikës në internet" amerikan i cili, me Sergey Brin, janë të njohur si bashkë-themelues të Google. Në 4 prill, 2011, ai mori rolin e shefit ekzekutues të Google, zëvendësoj Eric Schmidt.[2][3] Në vitin 2012, pasuria e tij personale është vlerësuar të jetë 18,7 $ billion [4]. Ai është shpikës i PageRank, e cila u bë themeli i rangut algorithm Google search.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Larry Page (1999). "Lawrence or Larry Page's Page". Stanford Web Site. Marrë më 18 maj 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Google, Inc. (20 janar 2011). "Google Announces Fourth Quarter and Fiscal Year 2010 Results and Management Changes". Google Investor Relations. Marrë më 28 maj 2011. {{cite web}}: |author= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "An update from the Chairman". 20 janar 2011. Marrë më 28 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Forbes (2011). "Larry Page". Forbes. Marrë më 1 nëntor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)