Jump to content

Sergey Brin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sergey Mikhailovič Brin (në rusisht) : Серге́й Миха́йлович Брин, Sergej Michajlovič Brin[?]) (Moskë, 21 gusht 1973), është, bashkë me Larry Page, themeluesi i një prej kompanive me të mëdhaja të internetit, motorit kërkues Google. Në 2011 pasuria e tij arriti vlerat e 16 miliardë dollarëve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur më 21 gusht 1973 ne Moske nga një familje me origjine Hebree, transferohet nga Bashkimi Sovjetik ne ShBA në moshën 6 vjeçare. Qe fëmije, Sergey enderronte te behej astronaut, por i dedikohet informatikës. Duke ndjekur hapat e prindërve te tij, diplomohet me nota te shkëlqyera ne matematike dhe informatike ne universitetin e Maryland. Miqësia me Larry Page lind nga ndjekja e kurseve ne Universitetin e Stanford, ku ne 1998 themelohet Google Inc., e cila nga një projekt i thjeshte është bere një nga kompanitë me te fuqishme ne Ueb. Sergey Brin është gjithashtu një nga njerëzit me te pasur ne bote.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • David Vise, Malseed Mark: Google Story, EGEA, 300 faqe, 2005