Gori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 41°35′V 44°04′L / 41.58°V 44.06°L / 41.58; 44.06

pozita gjeografike e qytetit Gori

Gori (gruz.: გორი) është qytet industrial dhe universitar i regjionit Shida Kartli të Gjeorgjisë me rreth 50.000 banor. Shtrihet rrëzë Kaukazit, në grykëderdhjen e lumit Liahvi në Kuru, në një lartësi mbidetare prej 588 m. Gori është larg Tbilisit 88 km. Në botë Gori njihet më shum nga fakti se ky qytet është venndlindja e Josif Stalinit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]