Gori

Coordinates: 41°35′N 44°04′E / 41.58°N 44.06°E / 41.58; 44.06
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

41°35′N 44°04′E / 41.58°N 44.06°E / 41.58; 44.06

pozita gjeografike e qytetit Gori

Gori (gruz.: გორი) është qytet industrial dhe universitar i regjionit Shida Kartli të Gjeorgjisë me rreth 50.000 banor. Shtrihet rrëzë Kaukazit, në grykëderdhjen e lumit Liahvi në Kuru, në një lartësi mbidetare prej 588 m. Gori është larg Tbilisit 88 km. Në botë Gori njihet më shum nga fakti se ky qytet është venndlindja e Josif Stalinit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]