Jump to content

Gorilat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gorilla)

Gorilla
Gorilla perëndimore
(Gorilla gorilla)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Infrarendi:
Familja:
Nënfamilja:
Fisi:
Gjinia:
Gorilla

Speciet

Gorilla gorilla
Gorilla beringei

Gorillat janë majmunë, kryesisht banorë barngrënës, që banojnë në pyllin e Arikës nën-Sahariane. Gjinia Gorilla është e ndarë në dy lloje: gorillat lindore dhe gorillat perëndimore (të dy të rrezikuara në mënyrë kritike), ose katër ose pesë nënlloje. Ata janë primatët më të mëdhenj të gjallë. ADN-ja e gorillave është shumë e ngjashme me atë të njerëzve, nga 95 në 99% në varësi të asaj që përfshihet, dhe ata janë të afërmit e ardhshëm më të afërt me njerëzit pas shimpanzeve dhe bonobove.

Habitatet natyrore të gorillave mbulojnë pyje tropikale ose subtropikale në Afrikën nën-Sahariane. Megjithëse diapazoni i tyre mbulon një përqindje të vogël të Afrikës nën-Sahariane, gorillat mbulojnë një gamë të gjerë lartësish. Gorilla e malit banon në pyjet e reve të malit Albertine Rift të Vullkaneve të Virungës, duke filluar në lartësi prej 2,200 deri në 4,300 metra. Gorillat e ultësirës jetojnë në pyje të dendura dhe këneta ultësirash dhe këneta deri në nivelin e detit, me gorillat e ultësirës perëndimore që jetojnë në vendet e Afrikës Qendrore Perëndimore dhe gorillat e ultësirës lindore që jetojnë në Republikën Demokratike të Kongos pranë kufirit të saj me Ruandën.

Karakteristikat fizike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Kafka e gorillës mashkull

Gorillat lëvizin duke ecur me nyje, megjithëse ndonjëherë ecin në këmbë për distanca të shkurtra, zakonisht ndërsa mbajnë ushqim ose në situata mbrojtëse.[1] Një studim i vitit 2018 për të hetuar qëndrimin e duarve të 77 gorillave malore në Parkun Kombëtar të Papërshkueshëm të Bwindi (8% e popullsisë) zbuloi se ecja në gisht ishte bërë vetëm 60% të kohës, dhe ata gjithashtu mbështetën peshën e tyre në grushtat e tyre, kurrizin e tyre duart / këmbët dhe në pëllëmbët / shputat e tyre (me shifrat e përkulura). Një gamë e tillë e qëndrimeve të duarve më parë mendohej se ishin përdorur vetëm nga orangutanët. Studimet e dorëzimit të gorillave kanë dhënë rezultate të ndryshme, me disa që argumentojnë për asnjë preferencë për asnjërën dorë, dhe të tjerët për dominimin e djathtë për popullatën e përgjithshme.[2]

Gorillat e egër meshkuj peshojnë 136 deri 227 kg, ndërsa femrat e rritura peshojnë 68–113 kg. Meshkujt e rritur janë të gjatë 1.4 deri 1.8 m të gjatë, me një hapësirë krahu që shtrihet nga 2.3 në 2.6 m. Gorillat femra janë më të shkurtra në 1.25 deri 1.5 m, me hapësira më të vogla krahësh.

Gorilla lindore është me ngjyrë më të errët se gorilla perëndimore, me gorillën e malit që është më e errëta nga të gjitha. Gorilla e malit gjithashtu ka flokët më të trashë. Gorilla e ultësirës perëndimore mund të jetë kafe ose gri me një ballë të kuqërremtë. Përveç kësaj, gorillat që jetojnë në pyjet e ultësirës janë më të hollë dhe të shkathët se gorillat më të mëdha malore. Gorilla lindore gjithashtu ka një fytyrë më të gjatë dhe gjoks më të gjerë se gorilla perëndimore.[3] Ashtu si njerëzit, gorillat kanë shenja individuale të gishtërinjve.[4][5] Ngjyra e syve të tyre është kafe e errët, e përshtatur nga një unazë e zezë rreth irisit.

Jetëgjatësia e një gorille është normalisht midis 35 dhe 40 vjet, megjithëse gorillat e kopshtit zoologjik mund të jetojnë për 50 vjet ose më shumë. Colo, një gorillë perëndimore femër në Columbus Zoo and Aquarium, ishte gorilla më e vjetër e njohur në 60 vjeç kur vdiq më 17 janar 2017.[6]

Shpërndarja dhe habitati

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gorillat kanë një shpërndarje të copëtuar. Diapazoni i të dy specieve ndahet nga lumi Kongo dhe degët e tij. Gorilla perëndimore jeton në Afrikën qendrore perëndimore, ndërsa gorilla lindore jeton në Afrikën qendrore lindore. Midis specieve, madje edhe brenda specieve, gorillat jetojnë në një shumëllojshmëri habitatesh dhe lartësish. Habitati i gorillave varion nga pylli malor deri në kënetën. Gorillat lindore banojnë në pyjet malore dhe submontane midis 650 dhe 4,000 m mbi nivelin e detit. Gorillat malore jetojnë në pyll malor në skajin më të lartë të vargmalit, ndërsa gorillat lindore të ultësirës jetojnë në pyll nënmontan në skajin e poshtëm. Përveç kësaj, gorillat e ultësirës lindore jetojnë në pyll malor me bambu, si dhe pyll fushor që varion nga 600–3,308 m në lartësi[7] Gorillat perëndimore jetojnë si në pyllin e kënetës së ultësirës ashtu edhe në pyllin malor, në lartësi që variojnë nga niveli i detit deri në 1,600 m. Gorillat e ultësirës perëndimore jetojnë në kënetë dhe pyje ultësirash që variojnë deri në 1,600 m, dhe gorillat Cross River jetojnë në pyje të ulëta dhe nënmontane që variojnë nga 150-1,600 m.

Një fole e natës e gorillës e ndrtuar në një pemë

Gorillat ndërtojnë fole për përdorim ditën dhe natën. Folet kanë tendencë të jenë grumbullime të thjeshta të degëve dhe gjetheve me diametër rreth 0,61 deri në 1,52 m dhe ndërtohen nga individë. Gorillat, ndryshe nga shimpanzetë ose orangutanët, priren të flenë në foletë e tokës. Foleja e re me nënat e tyre.[8] por të ndërtuar pas tre vjetësh, fillimisht afër atyre të nënave të tyre. Folet e gorillave shpërndahen në mënyrë arbitrare dhe përdorimi i specieve të pemëve për vendin dhe ndërtimin duket të jetë oportunist.[9] Ndërtimi i foleve nga majmunët e mëdhenj tani konsiderohet të jetë jo vetëm arkitektura e kafshëve, por si një shembull i rëndësishëm i përdorimit të mjeteve.[9]

Kultura popullore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që kur erdhën në vëmendjen e shoqërisë perëndimore në vitet 1860,[10] gorillat kanë qenë një element i përsëritur i shumë aspekteve të kulturës dhe medias popullore. Për shembull, gorillat janë paraqitur dukshëm në filma fantastikë monstruozë siç është King Kong. Për më tepër, historitë e trillimeve si Tarzan dhe Konan Barbari kanë paraqitur gorillat si kundërshtarë fizikë të protagonistëve titullarë.

  1. ^ Prince-Hughes, Dawn (1987). Songs of the Gorilla Nation (në anglisht). Harmony. fq. 82–3. ISBN 978-1-4000-5058-1.
  2. ^ Fagot, J.; Vauclair, J. (1988). "Handedness and Bimanual Coordination in the Lowland Gorilla". Brain, Behavior and Evolution (në anglisht). 32 (2): 89–95. doi:10.1159/000116536. PMID 3179697.
  3. ^ Rowe N. (1996) Pictorial guide to the living primates. East Hampton, NY: Pogonias Pr.
  4. ^ "Santa Barbara Zoo – Western Lowland Gorilla". santabarbarazoo.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2006. Marrë më 10 tetor 2006.
  5. ^ Gorrilas Arkivuar 1 qershor 2010 tek Wayback Machine. Smithsonian National Zoological Park
  6. ^ "Columbus Zoo Announces the Death of Colo, World's Oldest Zoo Gorilla". www.columbuszoo.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2021. Marrë më 12 shkurt 2018.
  7. ^ Ilambu O. (2001) "Ecology of Eastern Lowland gorilla: is there enough scientific knowledge to mitigate conservation threats associated with extreme disturbances in its distribution range?" In: The Apes: Challenges for the 21st Century. Conference proceedings; 10 May 2000–13; Brookfield, IL. Chicago: Chicago Zoological Society. pp. 307–12.
  8. ^ Miller-Schroeder, Patricia (1997). Gorillas (në anglisht). Weigl Educational Publishers Limited. fq. 20. ISBN 978-0-919879-89-8. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2014. Marrë më 4 korrik 2011.
  9. ^ a b Marchant, Linda Frances; Nishida, Toshisada (1996). Great ape societies (në anglisht). Cambridge University Press. fq. 226–227. ISBN 978-0-521-55536-4. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2014. Marrë më 4 korrik 2011.
  10. ^ Quammen, David (4 prill 2013). "Book Review: Planet of the Ape - 'Between Man and Beast,' by Monte Reel". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2013. Marrë më 6 prill 2013.