Gorze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gorc
Gorz (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia e vjetër e Gorcit
Bashkia e vjetër e Gorcit
Stema Gorc
VendiFranca
Sipërfaqja
1
17.940 km2 (6.927 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.155
 • Dendësia64/km2 (170/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Gorze ( shqiptimi frëngjisht: [ɡɔʁz] ; gjermanisht: Gorz ; Shqip: Gorci) është aktualisht një komunëdepartamentin Moselë në Grand Est. [1]

Vende dhe monumente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abacia e Gorcit u konfiskua si pronë publike gjatë Revolucionit Francez ; Që atëherë ajo është restauruar dhe përdorur për një sërë përdorimesh publike.

  1. ^ Commune de Gorze (57254), INSEE