Jump to content

Grépiac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grepjak
Grepiac (Ocitanisht)
Grépiac (Frëngjisht)
Kisha në Grepjak
Kisha në Grepjak
VendiFranca
Sipërfaqja
1
8.180 km2 (3.158 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.003
 • Dendësia120/km2 (320/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Grépiac ( shqiptimi frëngjisht: [ɡʁepjak] ; Ocitanisht: Grepiac ; Shqip: Grepjaku ) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me gjashtë komuna të tjera: Venerque në veri, Vernet në veriperëndim, Issus në verilindje, Labruyère-Dorsa në lindje, Auterive në jug dhe në fund nga Miremont përtej lumit Ariège në jugperëndim.

Lumi Ariège rrjedh nëpër komunë, duke formuar një kufi me Miremont .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962350—    
1968432+23.4%
1975588+36.1%
1982647+10.0%
1990681+5.3%
1999791+16.2%
2008977+23.5%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]