Jump to content

Auterive, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Auterivë
Autariba (Ocitanisht)
Auterive (Frëngjisht)
Komunë
Town hall
Town hall
Stema Auterivë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
NdërkomunalitetBassin Auterivain Haut-Garonnais
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) René Azema[1]
Sipërfaqja
1
36.540 km2 (14.108 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.966
 • Dendësia270/km2 (710/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31033 /31190
Lartësia165–292 m (541–958 ft)
(avg. 185 m or 607 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Auterive ( shqiptimi frëngjisht: [otʁiv] ; Ocitanisht: Autariba ; Shqip: Autariva) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Stacioni Auterive ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Foix dhe Latour-de-Carol. Është selia (kryeqyteti) i kantonit Auterive .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti shtrihet në brigjet lindore të lumit Ariezhë .

Autariva kufizohet me njëmbëdhjetë komuna të tjera: Grépiac dhe Labruyère-Dorsa në veri, Miremont në veriperëndim, Auragne në verilindje, Mauvaisin në lindje, Cintegabelle në juglindje, Caujac në jug, Mauressac dhe Grazac në jugperëndim, dhe në fund nga Lagrâce-Dieu dhe Puydaniel në perëndim.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.975—    
18002.895+46.6%
18062.802−3.2%
18212.850+1.7%
18313.172+11.3%
18363.075−3.1%
18413.272+6.4%
18463.276+0.1%
18513.443+5.1%
18563.292−4.4%
18613.297+0.2%
18663.313+0.5%
18723.158−4.7%
18762.944−6.8%
18812.945+0.0%
18862.981+1.2%
18912.791−6.4%
18962.807+0.6%
19012.623−6.6%
19062.563−2.3%
19112.551−0.5%
19212.353−7.8%
19262.509+6.6%
19312.387−4.9%
19362.513+5.3%
19462.593+3.2%
19542.775+7.0%
19623.133+12.9%
19684.445+41.9%
19755.178+16.5%
19825.436+5.0%
19905.814+7.0%
19996.531+12.3%
20078.435+29.2%
20129.275+10.0%
20179.752+5.1%
20189.869+1.2%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.