Jump to content

Mauressac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Morsak
Komunë
Bashkia
Bashkia
VendiFranca
Sipërfaqja
1
4.520 km2 (1.745 sq mi)
Popullsia
 (2020)
500
 • Dendësia110/km2 (290/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mauressac ( shqiptimi frëngjisht: [moʁesak] ; Shqip: Morsaku) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet nga katër komuna: Auterive në verilindje, Grazac në juglindje, Esperce në jugperëndim dhe së fundi nga Puydaniel në veriperëndim.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196279—    
1968107+35.4%
197591−15.0%
1982120+31.9%
1990184+53.3%
1999240+30.4%
2008385+60.4%