Grazac, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Grazac ( shqiptimi frëngjisht: [ɡʁazak] ; Ocitanisht: Grasac ; Shqip: Grazaku ) është një komunëdepartamentin Garonë e Epërme, rajoni i OcitanisëFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me katër komuna të tjera: Auterive në verilindje, Caujac në juglindje, Esperce në jugperëndim dhe Mauressac në veriperëndim.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196287—    
1968125+43.7%
1975135+8.0%
1982210+55.6%
1990366+74.3%
1999442+20.8%
2008496+12.2%

Popullsia e komunës ka pësuar rritje të vazhdueshme derisa arriti në 691 banorët e tanishëm në vitin 2019.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]