Jump to content

Caujac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kojaku
Caujac (Ocitanisht)
Caujac (Frëngjisht)
Bashkia e Kojakut
Bashkia e Kojakut
Stema Kojaku
VendiFranca
Sipërfaqja
1
10.820 km2 (4.178 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
856
 • Dendësia79/km2 (200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Caujac ( shqiptimi frëngjisht: [koʒak] ; Ocitanisht: Caujac ; Shqip: Kojak) është një komunëdepartamentin Garonë e Epërme, rajoni i OcitanisëFrancën jugperëndimore. Në Janar të vitit 2020, komuna kishte një popullsi prej 856 banorësh.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me pesë komuna të tjera: Auterive në veri, Grazac në veriperëndim, Esperce në perëndim, Cintegabelle në lindje dhe nga Gaillac-Toulza në jug.

Kisha e Kojakut

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962335—    
1968343+2.4%
1975315−8.2%
1982324+2.9%
1990373+15.1%
1999437+17.2%
2008602+37.8%

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]