Gaillac-Toulza

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Galjak-Tulzë
Galhac Tolzan (Ocitanisht)
Komunë
Bashkia
Bashkia
Stema Galjak-Tulzë
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuMuret
KantoniAuterive
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Hubert Mesplié[1]
Sipërfaqja
1
40.400 km2 (15.599 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.320
 • Dendësia33/km2 (85/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31206 /31550
Lartësia206–360 m (676–1,181 ft)
(avg. 225 m or 738 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Gaillac-Toulza ( shqiptimi frëngjisht: [ɡajak tulza] ; Ocitanisht: Galhac Tolzan ; Shqip: Galjak-Tulzë) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna kufizohet me njëmbëdhjetë komuna të tjera, katër prej tyre janë në Garonën e Epërme, dhe shtatë prej tyre janë në Ariezhë : Caujac në veri, Cintegabelle në verilindje, Esperce në veriperëndim dhe së fundi nga departamenti i Ariezhës. nga komunat Saint-Quirc në veriperëndim, Lissac dhe Labatut në lindje, Canté në lindje, Villeneuve-du-Latou në jugperëndim, Saint-Ybars në perëndim dhe së fundi nga Lézat-sur-Lèze në veriperëndim .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962723—    
1968747+3.3%
1975658−11.9%
1982610−7.3%
1990770+26.2%
1999910+18.2%
20081.175+29.1%
20181.288+9.6%

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.