Feneri i Gjelbër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Green Lantern)

Feneri i Gjelbër (Anglisht: Green Lantern) është emri i disa superheronjve që shfaqen në librat komikë amerikanë të botuar nga DC Comics. Ata luftojnë të keqen me ndihmën e unazave që u japin atyre një sërë fuqish të jashtëzakonshme, të gjitha këto që vijnë nga imagjinata, pa frikë dhe spektri elektromagnetik i vullnetit emocional. Personazhet zakonisht përshkruhen si anëtarë të Korpusit Green Lantern, një agjenci ndërgalaktike e zbatimit të ligjit.

Personazhi i parë i Green Lantern, Alan Scott, u krijua në 1940 nga Martin Nodell me skenarin ose bashkëskriptimin e tregimeve të para nga Bill Finger gjatë Epokës së Artë të Librave Komik dhe zakonisht luftonte kriminelët e zakonshëm në Capitol City (dhe më vonë, Gotham City ) me ndihmën e unazës së tij magjike. Për epokën e argjendtë të librave komik, John Broome dhe Gil Kane rishpikën personazhin si Hal Jordan në 1959 dhe prezantuan Green Lantern Corps, duke e zhvendosur natyrën e personazhit nga fantazia në fantashkencë. Gjatë epokës së bronzit të librave komikë, Dennis O'Neil dhe Neal Adams prezantuan John Stewart, një anëtar i ri i Korpusit, i cili ishte një nga superheronjtë e parë me ngjyrë të DC. Të tjerë Green Lanterns të shquar përfshijnë Guy Gardner, Kyle Rayner, Simon Baz, Jessica Cruz dhe Jo Mullein.

Green Lanterns janë ndër grupet më të gjata të personazheve të DC Comics. Ato janë përshtatur në televizion, video lojëra dhe filma.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]