Gubavci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gubavci
Shteti Kosovë
Komuna Pejë
Sipërfaqja 38 ha
Krijimi 1959

Gubavci është rezerevat strikt i natyrës që nga viti 1959. Gjendet në pjesën perëndimore të Pejës duke krijuar një pamje mjaft impozante rrëzë Koprivnikut. Sipërfaqja e zonës është 38 ha.

Vlerat më të rëndësishme të zonës paraqesin llojet disa endemike dhe endemorelikte me theks të veçantë lloji Forsythia europaea. Lloje tjera interesante janë edhe llojet: Centaurea kosaninii, Fumana bonapartei etj. Sipas literaturës përmendet edhe lloji stenoendemik Rubus ipecensis.[1]

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "RAPORT PËR GJENDJEN E NATYRËS 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Marrë më 1 qershor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)