Jump to content

Gubetinët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gubetinët,janë ardhur nga fshati Gubetin, që i takonte rrethit të Dobriqit, tani rrethina e Prokuples në Toplicë dhe atëbotë vjen dhe vendoset një, tani janë 8 familje. I përkisnin fisit Gash dhe sa ishin në Toplicë quheshin Ramish. Gubetinë sot ka, jo vetëm në Kosovë, por prej tyre ka shumë të migruar për Turqi. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabri (1994). Dëbimi - i shqiparëve nga sanxhaku i Nishit dhe vendosja e tyre në Kosovë. Prishtinë. fq. 28. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Mungon shtëpia botuese te vendodhja (lidhja)