Gulielm Blinishti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gulielm Blinishti ka qenë një shqiptar i shquar i shekullit të XIII-të dhe fillimit të XIV-të nga familja Blinishti. Në vitin 1304 mbas shpalljes së aleancës midis shqiptareve dhe Philip IV të Francës, ai u bë mareshal i trupave Angevine në Shqipëri.[1][2]

Burime[redakto | redakto tekstin burimor]