Gurabije me susam të zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gurabije me susam të zi.jpg

Nevoitet :

  • 200 g margarinë,
  • 2 filxhanë kafeje susam i zi,
  • kripë me sy,
  • 300 g miell ezmer,
  • 1 pako sode buke.

Përzijni mirë të tëra produktet e mësipërme në një tas deri sa të formohet një brumë homogjen. Me pas në një tepsi hidhni susamin e zi dhe sipër vini brumin e porsapergatitur të cilin do ta rrotulloni nga të tëra drejtimet që të marrë susamin njëlloj nga çdo anë. Më tutje jepini brumit format e dëshiruara dhe vijini në një tepsi të cilën do ta lyeni më parë me pak gjalpë në mënyrë që gurabijet të mos ngjiten. Furra duhet të ndizet përpara pjekjes. Lijini të piqen në 150 °C deri sa të marrin një ngjyrë si të kuqeremtë. Servirini të ngrohta me çaj ose kafe.