Gustav Leberecht Flügel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gustav Leberecht Flügel (18 shkurt 1802 – 5 korrik 1870) ishte orientalist gjermanë. Ai studioi teologjinë dhe filologjinë në Universitetin e Lajpcigut. Ai studioi gjuhët orientale në Vjenë dhe Paris. Në vitin 1832, ai u bë profesor në Fürstenschule të Saint-Afra në Meissen, por shëndeti i keq e detyroi atë të jepte dorëheqjen nga kjo pozitë në vitin 1850 dhe në vitin e ardhshëm shkoi në Vjenë, ku ishte i punësuar në katalogimin e dorëshkrimeve arabe, turke dhe persiane të librarisë së gjykatës. Ai vdiq në Dresden.[1]

Punimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Corani textus arabicus. Tauchnitz, Lajpcig 1834
  • Concordantiae Corani arabicae. Lajpcig 1842 dhe përsëri më 1898 (Digitalisat)
  • Mani, seine Lehren und seine Schriften. Lajpcig 1862
  • Die grammatischen Schulen der Araber. Lajpcig 1862, Digitalisat
  • Geschichte der Araber bis auf den Sturz des Chalifats von Bagdad, Digitalisat
  • Al-Kindî genannt "der Philosoph der Araber": ein Vorbild seiner Zeit und seines Volks, Digitalisat
  • Ibn Kutlulbugas Krone der Lebensbeschreibungen. Lajpcig 1862 (Digitalisat bei der bayerischen Staatsbibliothek)
  • Kitab-al-Fihrist, u botua pas vdekjes së tij

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Andrew Rippin; etj. (2006). The Blackwell companion to the Qur'an. Blackwell Publishing. ISBN 9781405117524. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)