Jump to content

Guvernoratet e Palestinës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Guvernoratet e Shtetit të Palestinës
محافظات فلسطين (Arabisht)
Also known as:
Muhafazah
KategoriaShteti unitar
VendiShteti i Palestinës
Numri16 guvernorate
Popullsia316,541 (Jericho) – 551,129 (Hebron)
Sipërfaqja88 km2 (34 sq mi) (Deir al-Balah) – 1,700 km2 (658 sq mi) (Hebron)
QeveriaQeveria e guvernoratit, Qeveria kombëtare
NënndarjetQyteti, Bashkia, Këshilli i fshatit, Kampi i Refugjatëve, Lagjja

Guvernoratet e Palestinës janë ndarjet administrative të Shtetit të Palestinës. Pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Oslos, Bregu Perëndimor i pushtuar nga Izraeli dhe Rripi i Gazës u ndanë në tre zona (Zona A, Zona B dhe Zona C) dhe 16 guvernorate nën juridiksionin e Autoritetit Kombëtar Palestinez.[1][2] Që nga viti 2007, ka pasur dy qeveri që pretendojnë të jenë qeveri të ligjshme të Autoritetit Kombëtar Palestinez, një me qendër në Bregun Perëndimor dhe një me bazë në Rripin e Gazës.

Bregu Perëndimor

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Guvernoratet e Bregut Perëndimor.
Governorate[3] Popullsia[3] Sipërfaqja (km2)[3]
Guvernorati Jenin 256,212 583
Guvernorati Tubas 48,771 372
Guvernorati Tulkarm 158,213 239
Guvernorati Nablus 321,493 592
Guvernorati Qalqilya 91,046 164
Guvernorati Salfit 59,464 191
Guvernorati Ramallah dhe al-Bireh 278,018 844
Guvernorati Jericho 41,724 608
Guvernorati Jerusalem
(duke përfshirë Jeruzalemin Lindor të aneksuar nga Izraeli)
362,521 344
Guvernorati Bethlehem 176,515 644
Guvernorati Hebron 551,129 1,060
Gjithsej 2,345,107 5,671
Guvernoratet e Rripit të Gazës.
Governorate[3] Popullsia[3] Sipërfaqja (km2)[3]
Guvernorati Gaza e Veriut 270,245 61
Guvernorati Gaza 496,410 70
Guvernorati Deir al-Balah 205,534 56
Guvernorati Khan Yunis 270,979 108
Guvernorati Rafah 173,371 65
Gjithsej 1,416,539 360
  1. ^ "two-state solution | Definition, Facts, History, & Map | Britannica". www.britannica.com (në anglisht). Marrë më 2022-03-02.
  2. ^ "Governorates – Mapping Palestinian Politics – European Council on Foreign Relations". ECFR (në anglishte britanike). 2020-07-06. Marrë më 2022-03-02.
  3. ^ a b c d e f "Occupied Palestinian Territory: Administrative units" (në anglisht). GeoHive. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2012. Marrë më 24 tetor 2012.