Hafëz Jusuf Azemi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hafëz Jusuf Azemi (i lindur në Dobrosht) ishte luftëtar i Ballit Kombëtar nga njësia Dobroshtit.[1][2] Duke u mbijetuar sulmeve të partizanëve jugosllavë në Luftën e Dytë Botërore, Azemi u detyrua të mërgonte në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ndërsa në mërgim, Azemi vazhdoi luftën për të drejtat dhe lirinë e shqiptarëveJugosllavi. Së bashku me Abas Ermenjin, Azemi ndihmoi në formimin e Bashkimit të Kosovarëve si dhe shumë organizata të tjera shqiptare në Shtetet e Bashkuara.[1][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Lidhja Kosovare Kongresi i Pare Botnuer, Chicago 24-25 Nanduer, 1973
  2. ^ "Komuna e Tearcës". Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 12 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kontributi i organizatave politike në Shtetet e Bashkuara për afirmimin e Shqipërisë Etnike". Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2016. Marrë më 12 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)