Hafiz Hasan Llunji

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hafiz Hasan Llunji ishte myfti dhe myderriz shqiptar nga Ulqini. Lindi në Ulqin, në vitin 1897 ose 1900, ndërsa në moshën 13-vjeçarë u bë hafëz. Në lëmi të së drejtës trashëgimore të sheriatit u diplomua dhe u specializua në Shkodër te Sabri Begu, atëherë kryemyfti i Shkodrës.[1]

U pushkatua më 15 dhjetor 1944, së bashku me Memin Resulbegun, Caf Cankën dhe Zyhdi Ficin, nga komunistët sllav në vendin “Laku i Hoxhës” pranë Braticës.

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Likuidimi i udhëheqësve fetarë në Ulqin (1944 - 1946) Arkivuar 13 tetor 2017 tek Wayback Machine, Nail Draga 2014