Halldór Laxness

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Halldór LaxnessNobel prize medal.svg
Halldór Kiljan Laxness 1955.jpg
Ditëlindja:23 prill 1902
Vendlindja:Reykjavik Islanda Islanda
Ditëvdekja:8 shkurt 1998
Vendvdekja:Gljúfrasteinn, Mosfellsbær Islanda Islanda
Kombësia:islandeze
Zhanri:prozë

Halldór Kiljan Laxness (emri i vërtetë:Halldór Guðjónsson), (Reykjavik, 23 prill 1902 - Gljúfrasteinn sfër Mosfellsbærnit, 8 shkurt 1998), ishte shkrimtar islandez. Fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 1955.

Në rini ishte i dhënë pas katolicizmit, ndërsa më vonë është ofruar, më shumë, me socializmin. Veprat më të njohura të tij janë ‘’Njerëzit e pavarur’’ dhe ‘’Stacioni atomik’’.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje tëjashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Halldór Laxness Museum website [1]
  • Nobel Prize website [2]
  • Petri Liukkonen's biography [3]
  • Dennis Haarsager's biography [4]
  • Laxness in Translation (English translations reviewed) [5]