Hamza Namira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hamza Namira
Background information
Lindi15 nëntor 1980
ZhanretMuzikë aziatike, muzikë arabe
Këngëtarë, kompozitor dhe producentë
Instrument(et)Vokal, kitarë
Vitet aktik1999-prezent
LabeliAwakening

Hamza Namira (Arabisht: حمزة نمرة‎‎; lindi më 15 nëntor 1985) është këngëtarë dhe kompozitorë egjiptianë. Ai ka publikuar katër albume; Dream With Me, Insan, Esmaani dhe El Mesaharaty të prodhuar nga Awakening Records.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hamza ka familje me prejardhje prej Mansoura, Egjipt, ai u rrit në Arabinë Saudite deri në moshën 12 vjeçare kur prindërit e tij u kthyen në Egjipt. Babai i tij ka punuar si doktor dhe artist. Hamza filloi të merrej me muzikë kur ishte 17 vjeç dhe filloi të ushtrojë me kitarë. Ai filloi të interesoj për stile të ndryshëm muzikore: Lindjes së Mesme, muzikën popullore dhe tradicionale egjiptiane, jazz dhe muzikë latine.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Lista e këngëve
2008 Ehlam Maaya (Ëndërro me mua)
 1. Morgiha - Ritëm
 2. Ehlam Ma'aya - Ëndërro me mua
 3. Konna Wehna Soghar - Kur ishim të ri
 4. Fattah Shababik 'Eineek - Hapi Sytë e tu
 5. Shedd El Hizam - Shtrëngoje rripin
 6. Ya Tair
 7. Wana Fi Tareeqy - Përderisa isha duke vrapuar
 8. Al Taghreeb
 9. Ya Rabb - O Zot
 10. Ehlam Ma'aya (Versioni akustik) - Ëndërro me mua
2011 Insan (Njeriu)
 1. Insan - Njeriu
 2. El-Midan - Sheshi
 3. Hansa - Unë do ta harrojë
 4. Taghreeba II
 5. Ya Muhawwin - O i Mëshirshëm
 6. Ewidooni - Më premto
 7. Ibn El-Watan - O Biri i këtij vendi!
 8. Balady Ya Balady - Vendlindja .. O Vendlindje
 9. Ya Hanah! - Oh, Sa me fat!
 10. Doori - Rotullohem
 11. Haser Hesarak - Rrethoni rrethimin tuaj
 12. Ala Bab Allah - Qëndrojë në derën e Zotit
 13. Wushoosh - Fytyrat
 14. Sout - Zëri
 15. Hila Hila Ya Matr - Zbrit o shi!
 16. Esmy Masr - Emri im është Egjipti
2014 Esmaani (Më ndëgjo)
 1. Esmaani - Më ndëgjo!
 2. Sabah El-Kheer - Mirëmëngjesi
 3. Ya Lala
 4. Ay Kalam - Fjalë të kota
 5. Dalmet kda leeh - Pse u errësua?
 6. El-Atr - Treni
 7. Tesmahy- A mundesh të lutem
 8. Ya Sidi - Mjeshtri im
 9. La Tabki - Mos qaj
 10. Kolo Beya'addi - Do të kalojë të gjitha
 11. Ya Mazloom - O i Shtpur
 12. Ma3a EL-Salama - Lamtumirë
2015 El Mesaharaty
 1. Zeina
 2. Zahma
 3. Ghorba
 4. Kora
 5. Helal
 6. Manish Darwish
 7. Wasfa
 8. Iblees
 9. Nabina
 10. Taraweeh
 11. El Omm
 12. Napoleon
 13. Khatma
 14. Intizar
 15. Istighfar
 16. Akher 10 Ayam
 17. Daqqet Tabla
 18. Leilet AlQadr
 19. Akher Leila (Nata e fundit)

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Title
2008
 • Ëndërro me mua (Ehlam Ma'aya)
2009
 • Dy zogj (Asforeen)
2010
 • O Izrael (Ya Israel)
 • Unë jam Egjiptian (Ana El-Masri)
2011
 • Njeriu (Insan)
 • Hila Hila ya Matar
 • Mawaweel
2013
 • Sheshi (El-Midan)
2014
 • Çka të tregoj (Wa Ollak Eih)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]