Jump to content

Handala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vizatimi i Vittorio Arrigoni dhe Handalës

Handala (Arabisht: حنظلة) është më i famshmi nga personazhet e Naxhi el-Ali.[1] Ai është paraqitur si një djalë dhjetë vjeç, dhe u shfaq për herë të parë në Al-SiyasaKuvajt në vitin 1969.[1] Figura ia ktheu shpinën shikuesit që nga viti 1973, dhe mbërtheu duart pas shpinës.[2] Artisti shpjegoi se dhjetëvjeçari përfaqësonte moshën e tij kur detyrohej të linte Palestinën dhe nuk do të rritet derisa të mund të kthehej në atdheun e tij;[3] duart e tij të kthyera dhe të kapura simbolizuan refuzimin e personazhit të "zgjidhjeve të jashtme".[2] Handala mban rroba të shprishura dhe është zbathur, duke simbolizuar besnikërinë e tij ndaj të varfërve. Në karikaturat e mëvonshme, ai po merr pjesë aktive në aksionin e përshkruar jo thjesht duke e vëzhguar atë.[2]

Handala u bë firma e karikaturave të Naxhi el-Ali dhe mbetet një simbol ikonik i identitetit dhe rezistencës palestineze. Handala është përdorur gjithashtu si nuskë në internet e lëvizjes jeshile iraniane. Artisti vuri në dukje se "Ai ishte shigjeta e busullës, duke drejtuar në mënyrë të qëndrueshme drejt Palestinës. Jo vetëm Palestina në aspektin gjeografik, por Palestina në kuptimin e saj humanitar - simbol i një kauze të drejtë, qoftë ajo ndodhet në Egjipt, Vietnam apo Afrikën e Jugut."

  1. ^ a b Faber, Michel (11 korrik 2009). "Pens and swords". The Guardian. Marrë më 17 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c Ashley, John; Jayousi, Nedal. "Discourse, Culture, and Education in the Israeli-Palestinian Co nflict 49 The Connection between Palestinian Culture and the Conflict" (PDF). Netanya Academic Centre. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 tetor 2017. Marrë më 17 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Naji Al-Ali (1 janar 2009). A Child in Palestine: The Cartoons of Naji Al-Ali. Verso Books. ISBN 978-1-84467-365-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)