Hans Selye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hans Selye
EmriHans Selye
Lindja26 janar 1907
VendlindjaVjenë
Vdekja16 tetor 1982
VendvdekjaVjenë, Austrie
EraShekulli XX
RajoniPsikologë Austriak

Hans Selye (Hungarisht: Selye János), (26 janar 190716 tetor 1982). U lind në Vjenë.


Që në vitin e dytë të shkollës mjeksore (1926), ai filloi të përpunojë teorinë e tij të ndikimit të stresit në aftësinë e njerëzve për të përballuar dhe për t'iu përshtatur sëmundjes somatike. Ai zbuloi se njerëzit me sëmundje të ndryshme manifestonin shumë simptoma të ngjashme, të cilat ai, ia atribuoi përpjekjeve të trupit për të reaguar ndaj stresit të sëmundjes.