Hanxhari (osm.)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një khanjar oman, gjithashtu i njohur si jambiya, rreth 1924

Hanxhari (persisht: خنجر Khanjar, turqisht: Hançer) është një kamë tradicionale me origjinë nga Omani.

E veshur nga burrat për raste ceremoniale, ajo është një shpatë e shkurtër e lakuar në formë të shkronjës "J" dhe i ngjan një grep. Mund të bëhet nga një shumëllojshmëri materialesh të ndryshme, në varësi të cilësisë së mjeshtërisë së tij. Është një suvenir i njohur në mesin e turistëve dhe shitet në tregje në të gjithë rajonin. Një simbol kombëtar i sulltanatit, khanjar është paraqitur në emblemën kombëtare të Omanit dhe në rialin omanian. Ai gjithashtu shfaqet në logot dhe imazhet komerciale nga kompanitë me bazë në Oman.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]