Jump to content

Haradin Bala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Haradin Bala (10 qershor 1957 – 31 janar 2018), i njohur gjithashtu si Shala, ishte një ish-komandant shqiptar i Kosovës i organizatës paramilitare shqiptare Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK).

Ai u dënua për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit kundër serbëve dhe shqiptarëve të moderuar nga Gjykata Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë. Gjyqi i tij përfundoi më 30 nëntor 2005 dhe ai u dënua me 13 vjet burgim, veçanërisht për krimet në kampin e burgut të Lapushnikut midis majit dhe korrikut 1998 dhe ekzekutimit të urdhrave për të vrarë civilët serbë në malet e Berishës më 25 korrik 1998, pas rënies së Lapushnikut. si rezultat i avancimeve të ushtrisë serbeKosovë.[1]

Bala vdiq më 31 janar 2018.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Profile, ICTY.org; accessed 24 May 2015.
  2. ^ Isufi, Perparim (31 janar 2018). "Kosovo's Only Hague Tribunal Convict Dies". Balkan Insight (në anglisht). Marrë më 9 shkurt 2018.