Jump to content

Harira

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Supë Harira

Harira (Arabisht: الحريرة‎ al-ḥarīra, Berber: ⴰⵣⴽⵉⴼ azkif) është një supë tradicionale nga Afrika veriperëndimore. Supa më së shumti shërbehet gjatë muajit të Ramazanit. Poashtu shërbehet në raste speciale. Harira përgatitet në forma të ndryshme dhe secila rajon ka përgatitjen e vetë.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Berry, Vava (2012). Soup: fresh, healthy recipes bursting with seasonal flavour. London: Pavilion Books. fq. 66. ISBN 978-1-909108-50-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)