Hasan Nasrallah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hasan Nasrallah
حسن نصر الله
Sayyid Nasrallah.jpg
Nasrallah në vitin 2019
Sekretari i përgjitshëm i Hizbullahut
Në detyrë
Assumed office
16 shkurt 1992
DeputyNaim Qassem
PasardhësiAbas el-Musavi
Të dhënat vetjake
Lindur më31 gusht 1960
Bourj Hammoud, Liban
KombësiaLibanez
Partia politikeHizbullah
Bashkëshortja/etFatimah Yasin
Fëmijët5

Sejid Hasan Nasrallah (lind më 31 gusht 1960, Arabisht: حسن نصرالله Hassan Nasr Allah) është sekretari i përgjithshëm i organizatës rebele Hizbullah. Lindi në Bejrutin lindor. Në Luftën Civile në Liban në vitin 1975 u largua ne vendin e lindjes, në Bejrutin lindor. Atje u bë anëtar i një organizate të shkollës shiite.[1]Irak studioi Islamin. Me pushtimin e Libanit nga ana e Izraelit në vitin 1982 u inkuadrua në organizatën rebele - Hizbullah, dhe tërë jetën e tij i ka kushtuar për largimin e forcave Izraelite nga Libani[1]. Pas vrasjes së Abas el-Musavit nga forcat Izraelite në vitin 1992, u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm i Hizbullahut.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]