Hizbullah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hizbullah
Themeluar1986; 35 vjet më parë
SeliaBejruti, Libani
Parimiarabisht: فَإِنَّ حِزْبَ ٱللَّهِ هُمُ ٱلْغَالِبُونَ
"...dhe ana e Perëndisë do të jetë fitues."[1]
Palramenti[2]
13 / 128 (10%)
Faqja zyrtare
www.moqawama.org

Hizbullahu ose Hezbollahu (Arabisht: حزب الله‎ Ḥizbu 'llāh , fjalë për fjalë "Ana e Allahut") është një parti politik dhe një grup rebel islam shiitë me bazë në Bejrut, Liban. Krahu paramilitar i Hizbullahut është Këshilli i Xhihadit, dhe krahu i tij politik është besnikëria ndaj partisë Blloku i Rezistencës në parlamentin libanez. Që nga vdekja e Abas el-Musavi më 1992, grupi drejtohet nga Hasan Nasrallah, si sekretar i përgjithshëm. Shumë shtete perëndimore përfshirë edhe Bashkimi Evropiane kanë konsideruar këtë grup si "organizatë militante terroriste".[3]

Hezbollahu u themelua në hapat e parë të Luftës së Libanit nga klerikët libanezë që kishin studiuar në Najaf. Lëvizja adoptoi modelin e paraqitur nga Ajatollah Khomeini pas Revolucionit Iranian të 1979-ës. Organizata u krijua me mbështetjen e 1500 trupave instruktore të Trupave Rojtare Revolucionare Islamike dhe shkriu një shumëllojshmëri grupesh libaneze shia në një organizatë të bashkuar për ti bërë ballë pushtimit izraelit të Libanit.

Që nga viti 1990, Hezbollahu ka marrë pjesë në politikën libaneze, në një proces i cili përshkruhet si libanizimi i Hezbollahut, dhe më vonë mori pjesë në qeverinë e Libanit dhe iu bashkua aleancave politike. Pas protestave dhe përleshjeve libaneze të viteve 2006–08, [4] [5] u formua një qeveri e bashkimit kombëtar në vitin 2008, me Hezbollahun dhe aleatët e tij opozitarë që morën 11 nga 30 vendet në kabinet, të mjaftueshme për t'u dhënë atyre fuqinë e vetos. [6] Në gusht 2008, kabineti i ri i Libanit miratoi njëzëri një projekt-deklaratë politike që njeh ekzistencën e Hezbollahut si një organizatë e armatosur dhe garanton të drejtën e saj për të "çliruar ose rimarrë tokat e pushtuara" (të tilla si Fermat Shebaa ). [7] Hezbollahu është pjesë e Aleancës së 8 Marsit në Liban, në kundërshtim me Aleancën e 14 Marsit . Ajo ka mbështetje të fortë në mesin e muslimanëve shiitë libanezë, [8] ndërsa sunitët nuk janë pajtuar me axhendën e saj. [9] [10] Hezbollahu gjithashtu ka mbështetje në disa zona të krishtera të Libanit . [11]

Që nga viti 2012, përfshirja e Hezbollahut në luftën civile siriane e ka bërë atë t'i bashkohet qeverisë siriane në luftën e saj kundër opozitës siriane, të cilën Hezbollahu e ka përshkruar si një komplot zionist dhe një "komplot vehabi -zionist" për të shkatërruar aleancën e tij me Bashar al-Asad. kundër Izraelit. [12] [13] Midis 2013 dhe 2015, organizata vendosi milicinë e saj si në Siri ashtu edhe në Irak për të luftuar ose trajnuar milicitë vendorë për të luftuar kundër Shtetit Islamik . [14] [15]zgjedhjet e përgjithshme libaneze 2018, Hezbollahu mbajti 12 vende dhe aleanca e tij fitoi zgjedhjet duke fituar 70 nga 128 vendet në Parlamentin e Libanit . [16] [17]

Nga viti 2006, forca ushtarake e grupit është rritur ndjeshëm, [18] [19] në masën që krahu i tij paraushtarak është bërë tashmë më i fuqishëm se Ushtria Libaneze . [20] [21] Hezbollahu është përshkruar si një " shtet brenda shtetit ", [22] dhe është rritur në një organizatë me vende në qeverinë libaneze, një radio dhe një stacion televiziv satelitor, shërbime sociale dhe zhvendosje ushtarake në shkallë të gjerë të luftëtarëve përtej kufijve të Libanit. . [23] [24] [25] Grupi tanimë merr trajnim ushtarak, armë dhe mbështetje financiare nga Irani dhe mbështetje politike nga Siria, edhe pse natyra sektare e luftës siriane e ka dëmtuar legjitimitetin e grupit. [23] [26] [27] Në vitin 2021, Nasrallah tha se grupi kishte 100,000 luftëtarë. [28] Ose e gjithë organizata ose vetëm krahu i saj ushtarak është cilësuar si organizatë terroriste nga disa vende, përfshirë edhe nga Bashkimi Evropian [29] dhe, që nga viti 2017, edhe nga shumica e shteteve anëtare të Ligës Arabe, me dy përjashtime – Libani, ku Hezbollahu është një nga partitë politike më me ndikim të vendit dhe Iraku . [30] Rusia nuk e sheh Hezbollahun si një "organizatë terroriste", por si një "forcë legjitime socio-politike". [31]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kuran: 5:56
 2. ^ "Interior Ministry releases numbers of votes for new MPs". The Daily Star (në anglisht). 9 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2021. Marrë më 14 shkurt 2021.
 3. ^ European Union Adds Military Wing of Hezbollah to List of Terrorist Organizations
 4. ^ Ghattas, Kim (1 dhjetor 2006). "Political ferment in Lebanon". BBC News. Marrë më 15 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Stern, Yoav; Issacharoff, Avi (10 maj 2008). "Hezbollah fighters retreat from Beirut after 37 die in clashes". Haaretz. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2008. Marrë më 20 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Hezbollah (a.k.a. Hizbollah, Hizbu'llah)". Council on Foreign Relations. 13 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2008. Marrë më 15 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Nafez Qawas (6 gusht 2008). "Berri summons Parliament to vote on policy statement". The Daily Star. Marrë më 6 gusht 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Huge Beirut protest backs Syria". BBC News. 8 mars 2005. Marrë më 7 shkurt 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Hariri: Sunnis 'refuse' to join Hezbollah-Al Qaida war".
 10. ^ Blanford & Salim 2013.
 11. ^ Zirulnick 2012.
 12. ^ Barnard, Anne (3 janar 2014). "Mystery in Hezbollah Operatives Life and Death". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 2022-01-03. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Barnard, Anne (9 korrik 2013). "Car Bombing Injures Dozens in Hezbollah Section of Beirut". The New York Times. Marrë më 30 gusht 2013. Hezbollah has portrayed the Syrian uprising as an Israeli-backed plot to destroy its alliance with Mr. Assad against Israel. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Liz Sly and Suzan Haidamous 'Lebanon's Hezbollah acknowledges battling the Islamic State in Iraq,' Washington Post 16 February 2015.
 15. ^ Ali Hashem, arrives in Iraq Gabim te stampa Webarchive: Mungon adresa e arkivimit..
 16. ^ "Factbox: Hezbollah and allies gain sway in Lebanon parliament". Reuters. 22 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Ajroudi, Asma. "Hezbollah and allies biggest winners in Lebanon polls". Al Jazeera. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "UN: Hezbollah has increased military strength since 2006 war". Haaretz. 25 tetor 2007. Marrë më 5 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Frykberg, Mel (29 gusht 2008). "Mideast Powers, Proxies and Paymasters Bluster and Rearm". Middle East Times. Marrë më 31 maj 2011. And if there is one thing that ideologically and diametrically opposed Hezbollah and Israel agree on, it is Hezbollah's growing military strength. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Barnard, Anne (20 maj 2013). "Hezbollah's Role in Syria War Shakes the Lebanese". The New York Times. Marrë më 20 qershor 2013. Hezbollah, stronger than the Lebanese Army, has the power to drag the country into war without a government decision, as in 2006, when it set off the war by capturing two Israeli soldiers {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Morris, Loveday (12 qershor 2013). "For Lebanon's Sunnis, growing rage at Hezbollah over role in Syria". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 20 qershor 2013. ... Hezbollah, which has a fighting force generally considered more powerful than the Lebanese army. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Iran-Syria vs. Israel, Round 1: Assessments & Lessons Learned". Defense Industry Daily. 13 shtator 2013. Marrë më 19 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Hubbard, Ben (20 mars 2014). "Syrian Fighting Gives Hezbollah New but Diffuse Purpose". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 2022-01-03. Marrë më 30 maj 2014. ... the fighting has also diluted the resources that used to go exclusively to facing Israel, exacerbated sectarian divisions in the region, and alienated large segments of the majority Sunni population who once embraced Hezbollah as a liberation force... Never before have Hezbollah guerrillas fought alongside a formal army, waged war outside Lebanon or initiated broad offensives aimed at seizing territory. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Deeb, Lara (31 korrik 2006). "Hizballah: A Primer". Middle East Report. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2011. Marrë më 31 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Goldman, Adam (28 maj 2014). "Hezbollah operative wanted by FBI dies in fighting in Syria". The Washington Post. Marrë më 30 maj 2014. ... Hasan Nasrallah has called the deployment of his fighters to Syria a 'new phase' for the movement, and it marks the first time the group has sent significant numbers of men outside Lebanon's borders. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Hezbollah's Syrian Quagmires" (PDF). The Washington Institute for Near East Policy. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 tetor 2014. Marrë më 17 shtator 2014. By siding with the Assad regime, the regime's Alawite supporters, and Iran, and taking up arms against Sunni rebels, Hezbollah has placed itself at the epicenter of a sectarian conflict that has nothing to do with the group's purported raison d'être: 'resistance' to Israeli occupation. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Kershner, Isabel (10 mars 2014). "Israel Watches Warily as Hezbollah Gains Battle Skills in Syria". The New York Times. Marrë më 30 maj 2014. ... the Lebanese group's image at home and in the broader Arab world has been severely damaged because it is fighting Sunni rebels in Syria while its legitimacy rested on its role in fighting Israel. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ El Deeb, Sarah (18 tetor 2021). "Hezbollah leader declares his group has 100,000 fighters". Associated Press. Marrë më 21 tetor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Kanter, James; Rudoren, Jodi (22 korrik 2013). "European Union Adds Military Wing of Hezbollah to List of Terrorist Organizations". The New York Times. Marrë më 4 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Ben Wedeman,Arab League states condemn Hezbollah as 'terrorist organization' CNN News 20 November 2017.
 31. ^ Maria Kiselyova. Greg Mahlich (red.). "Russia says Hezbollah not a terrorist group: Ifax". Reuters. Marrë më 19 shkurt 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)