Hizbullah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hezbollah
حزب الله‎
Ḥizbu 'llāh
Sekretari i përgjithshëmHasan Nasrallah
Themeluar1986; 35 vjet më parë
SeliaBejruti, Libani
IdeologjiaPanislamizmi
Antisionizmi
Anti-imperializmi
Xhihadi shiitë
Homeinizmi
Antiperëndimi
FejaIslami Shi'i
Sloganarabisht: فَإِنَّ حِزْبَ ٱللَّهِ هُمُ ٱلْغَالِبُونَ
"...dhe ana e Perëndisë do të jetë fitues."[1]
Palramenti[2]
13 / 128 (10%)
Prania ne rrjet
www.moqawama.org

Hizbullahu ose Hezbollahu (Arabisht: حزب الله‎ Ḥizbu 'llāh , fjalë për fjalë "Ana e Allahut") është një parti politik dhe një grup rebel islam shiitë me bazë në Bejrut, Liban. Krahu paramilitar i Hizbullahut është Këshilli i Xhihadit, dhe krahu i tij politik është besnikëria ndaj partisë Blloku i Rezistencës në parlamentin libanez. Që nga vdekja e Abas el-Musavi më 1992, grupi drejtohet nga Hasan Nasrallah, si sekretar i përgjithshëm. Shumë shtete perëndimore përfshirë edhe Bashkimi Evropiane kanë konsideruar këtë grup si "organizatë militante terroriste".[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kuran: 5:56
  2. ^ "Interior Ministry releases numbers of votes for new MPs". The Daily Star (në anglisht). 9 maj 2018.
  3. ^ European Union Adds Military Wing of Hezbollah to List of Terrorist Organizations