Sionizmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sionizmi ose Cionizmi (hebraisht: ציונות‎, Tsiyonut) është një lëvizje jo vetëm e pastër religjioze hebre por ka edhe karakter politik. Është tejet nacionaliste dhe mbështet në të gjitha rrymat tjera ekzistuese. Kultivon të drejtën historike të kthimit të popullit hebre në "tokën e premtuar" biblike.

Për herë të parë është shfaqur në shekullin XIX në Evropë dhe ka luajtur një rol të rëndësishëm gjatë krijimit të shtetit të sotëm të Izraelit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]