Hashim Shala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Shala (kthjellim).

Hashim Shala (1936-2018, Vërbofcë) ishte muzikant dhe mbledhës i folkorit, shqiptar nga Kosova.

Hashimi si muzikan ka krijuar dhe kultivuar zhandrin e muzikës burimore folkloristike. Në këtë drejtim ai ka bërë edhe mbledhjen e këngëve dhe folklorit në anën e Drenicës. Është pjesmarrës aktiv në festivalet e muzikës burimore. Hashim Shala ka vdekur me 19 Shtator 2018 në Prishtinë. Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.Stub biografi.png Ky artikull në lidhje me Biografia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]