Hatixhe Sultan (vajza e Murad V)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hatixhe Sultan

Hatixhe Sultan (5 maj 1870 – 13 mars 1938) ishte e bija e sulltanit osman Murad V dhe gruas e tij të tretë Şayan Kadın.

Pas depozitimit të Muradit në vitin 1876, ai ishte i mbyllur në Pallatin Çırağan. Hatixhe gjithashtu e ndoqi atë në burg. Ajo ka mësuar frëngjisht nga babai i saj dhe Gevherriz Kalfa.

Së pari ajo u martua me Vezirin Ali Vasif Pasha (1870-1918) më 3 shtator 1901 në Pallatin Jëlldëz dhe më pas u divorcuan më 20 shtator 1908 në Ortaköy. Më vonë, më 1 maj 1909, u martua me djalin e Hayri Beut, Damat Rauf Hajredin Bej (1871-1936, Beirut, Liban) në Pallatin Ortaköy dhe u divorcuan më 16 qershor 1918. Ajo kishte tre fëmijë:

  • Ajshe Hanımsultan (1902 – ?), nga Ali Vasıf Pasha
  • Sultanzade Hayri Bey (19 qershor 1912 – ?) nga Rauf Hajredin Bej.
  • Selma Hanımsultan Raouf (13 prill 1914 – 13 janar 1941)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]