Saraji Jëlldëz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallati Jëlldëz

Saraji Jëlldëz ose Saraji i Yllit (turqisht: Yıldız Sarayı) është nje kompleks i gjere i ish pavioneve dhe vilave perandorake osmaneStamboll, Turqi te ndertuara ne shekullin XIX dhe fillim i shekullit XX. Ajo u perdor si vendbanim nga sulltani dhe oborri i tij ne fund te shekullit XIX.

Kreu i dyfekxhinjve të pallatit të sulltanit Abdylhamit II ishte shqiptari Isa Boletini. U bë njeriu më i famshëm dhe më i pasur i Mitrovicës,[1] mblodhi pasues të armatosur dhe mblodhi armatime e financime si nga serbët duke pasur gjithashtu një linjë telegrafike drejtpërdrejtë me Pallatin Jëlldëz, si kapedan vendor i sulltanit.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Једна ретка књига: Успомене са пута у манастир Девич". Дело. Belgrade. 41: 241. 1906. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gawrych 2006, pp. 134, 208.