Hedum Kastelum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hedum Kastelum ishte një qytet antik i cili shtrihej në qendër të Bosnjes së sotme, i lokalizuar në qytetin Breza, në Bosnje dhe Hercegovinë. Emri Hedum Kastelum do të thotë "Kështjellë e banuar" ose në gjuhën Boshnjake Naseljena Tvrđava. Qyteti ishtë gjithashtu kryeqytet i fisit Ilir Daesitiates. Çfarë ka mbetur nga qyteti i asaj kohe është vetëm bazilika, dhe disa varre.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 mars 2012. Marrë më 18 gusht 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)