Helidon Xhixha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Punime artistike nga Helidon Xhixha

Helidon Xhixha është artist pamor dhe skulptor shqiptar nga Durrësi i lindur në dhjetor 1970. I diplomuar në Akademinë e Arteve Brera të Milanos në shkurt 1999 , i specializuar në Londër artisti shqiptar jeton mes Shqipërisë, Italisë dhe Dubait. Xhixha skulptor aplikon një stil të veçantë në punimet artistike duke përthyer dritën kryesisht në metal.

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2009 - Çmimi i Karrierës – Edicioni i Nëntë i qytetit të Novarës Çmimi Kombtar i Artit,
  • 2003 -Çmimi i Parë – Edicioni i Dytë “Gemine Muse Young Artists in Italian Museums”, Provinca e Novarës, në bashkpunim me Ministrinë për Trashëgiminë dhe Aktivitetet Kulturore,

Gai (Artistë të rinj italianë) dhe Cidac (Shoqata e qyteteve të Artit dhe Kulturës) Puna artistike “Drita dhe Hije”

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Helidon Xhixha – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

bksh.al