Helogale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mongozat xhuxh
Bristol.zoo.dwarf.mongoose.arp.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Speciet
Helogale.png
Gama e Helogale

Helogale është një gjini e familjes mongoze (Herpestidae). Përbëhet nga dy specie dhe 12 nënspecie :[1]

Speciet ekzante[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotoja Emri shkencor Emri i zakonshëm nënspeciet Shpërndarja
Mangoustes naines orientales .jpg Helogale hirtula Mongozi xhuxh etiopian
 • H. hirtula hirtula
 • H. hirtula ahlselli
 • H. hirtula annulata
 • H. hirtula lutescens
 • H. hirtula powelli
Afrika Lindore, veçanërisht Etiopia, Kenia dhe Somalia.
Helogale parvula, Serengeti.jpg Helogale parvula Mongozi xhuxh i zakonshem
 • H. parvula parvula
 • H. parvula ivori
 • H. parvula mimetra
 • H. parvula nero
 • H. parvula ruficeps
 • H. parvula undulatus
 • H. parvula varia
Lindja në Afrikën Qendrore Jugore, nga Eritrea dhe Etiopia deri në provincat e Limpopo dhe Mpumalanga në Republikën e Afrikës së Jugut.

Helogales janë speciet më të vogla të mongozave dhe të dyja janë endemike për Afrikën. Shpërndarja e mangustës xhuxh etiopik është më tropikale, dhe mbivendoset plotësisht me atë të mongozës xhuxhi të zakonshëm, i cili është më e përhapur. Të dyja janë specie ditore sociale, dhe për shkak të madhësive të tyre të vogla ata janë të prekshëm nga grabitqarët. Të dy speciet jetojnë në mënyrë të pavarur nga uji i hapur.

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Wilson, D.E.; Reeder, D.M., eds. (2005). "Helogale". Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494". Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)