Jump to content

Mongozi xhuxh etiopian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi xhuxh etiopian
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Helogale
Lloji:
Emri binomial
Helogale hirtula
Thomas, 1904
Gama e mingozit xhuxh etiopik

Mongozi xhuxh etiopian ( Helogale hirtula ), i njohur gjithashtu si mangusta xhuxh e shkretëtirës ose mangusta xhuxhe e Somalis , është një mongoz që gjendet në Afrikën lindore , veçanërisht Etiopi , Kenia dhe Somali .

Mongozi xhuxh etiopian dërgojë thirrje paralajmëruese familjes së tij nëse zbulohet një grabitqar. Ata gjithashtu janë njohur që prodhojnë thirrje të përgjithshme alarmi kur rreziku nuk është i pranishëm. Këto thirrje kanë rrugë të ndryshme që tregojnë nivele të ndryshme urgjente për familjen. Një studim i mongozit xhuxh sugjeroi që ata mund të përcjellin familjen, distancën dhe lartësinë e grabitqarit përmes vokalizmave të alarmit.

Nënspeciet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •       Helogale hirtula hirtula
  •       Helogale hirtula ahlselli
  •       Helogale hirtula annulata
  •       Helogale hirtula lutescens
  •       Helogale hirtula powelli

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kingdon, J.; Van Rompaey, J. & Hoffmann, M. (2008). "Helogale hirtula". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 22 mars 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern