Henrik Pontoppidan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henrik Pontoppidan
Pontoppidan në vitin 1913
U lind më24 korrik 1857
Fredericia Danimarka Danimarka
Vdiq më21 gusht 1943
Ordrup, Kopenhagen
Kombësiadanese
Gjinitë letrareromansier, drama

Henrik Pontoppidan (Fredericia[1], 24 korrik 1857 - Ordrup[2] rrethinë e Kopenhagenit - 21 gusht 1943) shkrimtar danez.

Ka shkruar romane, novela dhe drama në të cilat pasqyron dhe balafaqohet me të metat e shoqëishë, duke shiquar nga ana politike dhe fetare. Problem kryesor i tij është proza që bie në konfflikt me idetë, në jetën e përditshme. Në vitin 1917 e fiton Çmimit Nobel për Letërsi, bashkë me shkrimtarin danez Karl Adolph Gjellerupin.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Peri i gëzuar
  • Perandoria e vdekjes
  • Toka e premtuar
  • Romane dhe tregime

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ref name=kirkebogTrinitatis
  2. ^ name=kirkebogTrinitatis

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Henrik Pontoppidan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale