Henry Deringer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Henry Deringer
John Wilkes Booths Deringer.jpg
Pistoleta Henry Deringer e përdorur nga John Wilkes Booth
Lindi më 26 tetor 1786
Vendlindja Easton, Pennsylvania, Shtetet e Bashkuara
Vdiq më 28 shkurt 1868
Vendvdekja Filadelfia, Pennsylvania, Shtetet e Bashkuara
Profesioni Shpikës, armëpunues, biznesmen
Bashkëshortja Elizabeth Hollobush
Fëmijë Theophilus T. Deringer (1811 - 1874), Bronaugh McClain Deringer (1819 - 1868), Calhoun Mason Deringer (1824 - 1907), Eliza Deringer (1831-1907)

Henry Deringer (26 tetor 1786 – 28 shkurt 1868) ishte armëpunues amerikan. Ai është i njohur më së miri për shpikjen dhe dhënien e emrit të tij në pistoletën e derringerit.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deringer lindi më 26 tetor 1786 në Easton, Pennsylvania, tek prindërit Henry Deringer Senior, një armëpunues kolonial (1756-1833)[2] dhe Catherine McQuety (1759-1829). Familja u shpërngul në Filadelfia, ku babai i tij vazhdoi të punojë në pushkë Kentucky, si një model sportiv i zbukuruar dhe një version bazë për ushtrinë amerikane.[2] Ai dërgoi djalin e tij në Richmond për të bërë nxënës me një tjetër armëpunues atje.[1]

Henry Deringer u transferua përsëri në Pensilvani, pasi shërbeu mësimin e tij dhe ngriti dyqan në vitin 1806 në Filadelfia. Ai u martua me Elizabeth Hollobushin në Kishën e Parë të Reformuar në Filadelfia më 5 prill 1810.[1]

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpjekjet e hershme të Deringer ishin për kontrata ushtarake, prodhimin e pistoletave ushtarake, mushqetëve dhe pushkëve.[1] Në mesin e atyre që ai prodhoi ishte Pushka Modeli 1814 dhe Pushka Modeli 1817.[3] Ai prodhoi pushkë tregtare, të përcaktuara për fiset vendase të Amerikës, për të përmbushur detyrimet e traktatit amerikan.[1] Specialitetet e tij u bënë pushkë sportive të bukura dhe pistoleta duelesh.[1] Ai ndaloi së ndjekuri kontratat e qeverisë nga mesi i viteve 1840.[1]

Në vitin 1825 ai projektoi pistoletat e shkurtra të kalibrit të madh, që do të çonin në pasuri dhe famë të konsiderueshme për veten e tij. Duke përdorur veprimin themelor të pushkës me strall në përdorim të zakonshëm në atë kohë, pistoletat ishin ngarkesa me kamionë, ose në disa raste, dyfishohen në një mënyrë të tepërt.[2]

Modelet e mëvonshme përdorën veprimin e kapakut të goditjes, megjithëse të dy veprimet u prodhuan dhe u shitën për ca kohë.[1] Për armët e modelit të tij, ai adoptoi teknologjinë më të re të kapakut të goditjes, duke e vendosur pistoletën në skajin modern të prerjes.[1] Ai ishte inovativ; kapaku i goditjes u përsos rreth vitit 1820, dhe Deringer po i tregtonte ato deri në vitet 1830, dhe ndoshta nga mesi i viteve 1820.[1]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deringer vdiq më 28 shkurt 1868 në moshën 81 vjet dhe u varros në Varrezat Laurel Hill, Filadelfia.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f g h i j Peterson, Harold L. (1971). The Great Guns (në anglisht). New York: Grosset & Dunlap, Inc. ff. 176–185.
  2. ^ a b c d Chapel, Charles Edward (2002). "6". Guns of the Old West (në anglisht). Courier Dover Publications. f. 102. ISBN 978-0-486-42161-2.
  3. ^ Robert P. Broadwater. "A Most Uncommon Rifle, The Model 1817 U.S. Flintlock" (në anglisht). Marrë më 2011-12-20.