Jump to content

Derringer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Arma e John Wilkes Booth e përdorur gjatë vrasjes së Abraham Lincoln

Derringer është një emër për pistoletë me madhësi të vogël që nuk është as një revole, as një pistoletë gjysëmutomatike.

Philadelphia Derringer ishte një armë e vogël e projektuar nga Henry Deringer (1786–1868) dhe prodhuar nga viti 1852 deri më 1868. Gjithsej, u prodhuan afërsisht 15,000 pistoleta Deringer.[1] Për shkak të madhësisë së tyre të vogël dhe disponueshmërisë së lehtë, Deringers ndonjëherë kishte reputacionin e dyshimtë për të qenë një mjet i favorizuar i vrasësve. Ishte ky armë që John Wilkes Booth përdori kur vrau presidentin amerikan Abraham Lincoln.

Termi "derringer" është bërë një gabim i gjeneruar i mbiemrit të Henry Deringer, duke shënuar me dy "r" në vend se me një. Shumë kopje të pistoletës origjinale të Philadelphia Deringer u bënë nga prodhuesit e tjerë të armëve në të gjithë botën, dhe emri shpesh gabohej; ky gabim u bë shpejt një term i përgjithshëm alternative për çdo pistoletë xhepi, së bashku me pistoletën e palmës me fraza gjenerike, të cilat konkurruesit e Deringer shpikën dhe e përdorën në reklamat e tyre.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Flayderman (2007) pp. 410–412