Jump to content

Vrasja e Abraham Lincoln

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Wilkes Booth duke pritur përpara për të gjuajtur presidentin Abraham Lincoln ndërsa ai shikon Our American CousinTeatrin e Fordit

Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Abraham Lincoln u vra nga aktori i njohur amerikan John Wilkes Booth më 14 prill 1865 ndërsa ishte duke shikuar Our American CousinTeatrin e Fordit, Uashington D.C.. Ai u qëllua në kokë,[1] ndërsa vdiq në ditën e nesërme, më 15 prill, në ora 07:22.[2] Lincoln u bë presidenti i parë amerikan që u vra.[3]

Duke ndodhur në fund të Luftës Civile Amerikane, vrasja ishte pjesë e një komploti më të madh të menduar nga Booth për të ringjallur kauzën e Konfederatës duke eleminuar tre zyrtarët më të rëndësishëm të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Komplotistët Lewis Powell dhe David Herold u caktuan të vrisnin Sekretarin e Shtetit William H. Seward, dhe George Atzerodt ishte ngarkuar me detyrën e vrasjes së Zëvendës Presidentit Andrew Johnson. Përtej vdekjes së Lincoln, komploti dështoi: Seward u plagos vetëm dhe sulmuesi i mundshëm i Johnson-it humbi nervin. Pas një arratisjeje fillestare dramatike, Booth u vra në kulmin e një komploti 12-ditore. Powell, Herold, Atzerodt dhe Mary Surratt u varën më vonë për rolet e tyre në komplot.

Ekzistojnë teori të ndryshme rreth arsyejeve të Booth. Në një letër drejtuar nënës së tij, ai shkroi për dëshirën e tij për t'u hakmarrë ndaj Jugut.[4] Doris Kearns Goodwin e ka mbështetur idenë se një faktor tjetër ishte rivaliteti i Booth me vëllain e tij të njohur, aktorin Edwin Booth, i cili ishte një Unionist besnik.[5] David S. Reynolds beson se Booth e admiroi shumë abolicionistin John Brown;[6] motra e Booth Asia Booth Clarke e citoi atë të thoshte: "John Brown ishte një njeri i frymëzuar, karakteri më i madh i shekullit!"[7] Më 11 prill, Booth ndoqi fjalimin e Lincoln në Shtëpinë e Bardhë, në të cilën Lincoln promovoi të drejtat e votimit për zezakët;[8] Booth tha "Kjo do të thotë qytetari më e gjallë ... Kjo është fjalimi i fundit që ai do të japë ndonjëherë".

Teatri i Fordit

Më 14 prill, mëngjesi i Booth filloi në mesnatë. Ai i shkroi nënës së tij se gjithçka ishte mirë, por se ai ishte "i nxituar". Në ditarin e tij, ai shkroi se "Kauza jonë po humbet pothuajse, duhet të bëhet diçka vendimtare dhe e madhe".

Ndërsa vizitoi Teatrin e Fordit rreth mesditës për të marrë postën e tij, Booth mësoi se Lincoln dhe Grant ishin për të parë Our American Cousin. Kjo i dha atij një mundësi veçanërisht të mirë për të sulmuar Lincoln pasi që, pasi kishte interpretuar atje disa herë, ai e njihte paraqitjen e teatrit dhe ishte i njohur për stafin e tij. Ai shkoi në dhomën e konviktit të Mary Surratt në Uashington, D.C. dhe i kërkoi asaj që të dorëzonte një pako në tavernë e saj në Surrattsville, Maryland. Ai gjithashtu i kërkoi asaj që t'i tregonte qiramarrësit të saj Louis J. Weichmann të përgatiste armët dhe municionet që Booth kishte ruajtur më parë në tavernë.

Komplotistët u takuan për herë të fundit në orën 7 pasnesër. Booth caktoi Lewis Powell për të vrarë Sekretarin e Shtetit William H. Seward në shtëpinë e tij, George Atzerodt për të vrarë Zëvendës Presidentin Andrew Johnson në Hotelin Kirkwood, dhe David E. Herold për të udhëhequr Powell (i cili ishte i panjohur me Uashingtonin) në shtëpinë e Seward dhe pastaj në një renditje me Booth në Maryland.

John Wilkes Booth ishte i vetmi anëtar i njohur i komplotit. Ka të ngjarë që ai në mënyrë të arsyeshme (por në fund të fundit, në mënyrë të gabuar) supozoi se hyrja e Kutisë së Presidencës do të ruhej dhe se ai do të ishte komploti i vetëm me një shans të besueshëm për të përfituar nga Presidenti, ose të paktën për të fituar hyrjen në kuti pa u kontrolluar më parë për armët. Booth planifikoi të qëllonte Lincoln në varg pa pikë me Deringer e tij, dhe pastaj të godiste me thikë Grant, në Teatrin e Fordit. Ata ishin të gjithë në grevë njëkohësisht pak pas orës dhjetë. Atzerodt u përpoq të tërhiqej nga komploti, i cili deri në këtë pikë kishte përfshirë vetëm rrëmbim, jo ​​vrasje, por Booth e bëri presion që ai të vazhdonte.

Përkundër asaj që Booth kishte dëgjuar më herët gjatë ditës, Ulysses S. Grant dhe gruaja e tij, Julia Grant, nuk kishin pranuar të shoqëronin Lincolns, pasi Mary Lincoln dhe Julia Grant nuk ishin të shoqërueshëm. Të tjerë me radhë gjithashtu nuk pranuan ftesën e Lincolns, derisa më në fund Majori Henry Rathbone dhe e fejuara e tij Clara Harris (bija e senatorit të Nju Jorkut Ira Harris) e pranuan. Në një moment, Mary Lincoln pati një dhimbje koke dhe ishte e prirur të qëndronte në shtëpi, por Lincoln i tha asaj që duhet të marrë pjesë sepse gazetat kishin njoftuar se ai do ta bënte.[9] Një nga truprojat e Lincoln-it, William H. Crook, e këshilloi të mos shkonte, por Lincoln tha që ai i kishte premtuar gruas së tij.[10] Lincoln i tha Kryetarit të Dhomës Schuyler Colfax, "Unë mendoj se është koha të shkoj edhe pse më mirë do të rrija" përpara se të ndihmoja Marinë në karrocë.

Pasi Crook ishte jashtë detyrës dhe Ward Hill Lamon nuk ishte prezent, polici John Frederick Parker u caktua të ruante lozhin e Lincoln.[11] Kirurgu George Brainerd Todd pa Booth duke arritur:[12]

Rreth orës 10:25, një burrë hyri brenda dhe eci ngadalë përgjatë anës mbi të cilën ishte lozhi i presidentit dhe dëgjova një burrë të thoshte: "Këtu është Booth" dhe unë ktheva kokën ta shikoja. Ai ende ishte duke ecur shumë i ngadaltë dhe ishte afër derës së lozhit kur ndaloi, mori një kartë nga xhepi, shkruajti diçka mbi të dhe ia jepte përdoruesit që e mori në lozh. Pas një minutë u hap dera dhe ai hyri brenda.

Booth e dinte pjesën dhe priste që kur Lincoln të qeshte, ai të qëlloj. Kur Lincoln qeshi, Booth e qëlloi atë nga prapa me një derringer. Plumbi hyri në kafkën e Lincoln pas veshit të tij të majtë, kaloi nëpër trurin e tij dhe erdhi të pushojë afër pjesës së përparme të kafkës pasi i theu dy pllakat orbitale. Lincoln u rrëzua në karrigen e tij dhe më pas ra nga prapa.[13][14] Rathbone u kthye për të parë Booth që qëndronte pak se 1.30 metra pas Lincoln; Booth bërtiti një fjalë për të cilën Rathbone mendonte se tingëllonte si "Liri!"[15]

Atzerodt nuk arrin të sulmojë Johnson

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Booth kishte caktuar George Atzerodt të vriste zv.presidentin Andrew Johnson, i cili po qëndronte në Shtëpinë e Kirkwood në Uashington. Atzerodt do të shkonte në dhomën e Johnson në orën 10:15 të mëngjesit. dhe qëlloni atë. Më 14 prill Atzerodt mori me qira dhomën drejtpërdrejt mbi Johnson; të nesërmen mbërriti atje në kohën e caktuar dhe, duke mbajtur një armë dhe thikë, shkoi në bar në katin e poshtëm, ku e pyeti banakierin për karakterin dhe sjelljen e Johnson. Ai përfundimisht u bë i dehur dhe u endur nëpër rrugë, duke e larguar thikën në një moment. Ai u nis për në Hotel House Pennsylvania nga ora 2 e mëngjesit, ku ai morri një dhomë dhe shkoi të flejë.

Më parë gjatë ditës, Booth ishte ndalur nga Shtëpia e Kirkwood dhe kishte lënë një shënim për Johnson: "Unë nuk dua t'ju shqetësoj. A jeni në shtëpi? J. Wilkes Booth." Një teori thotë se Booth po provonte për të zbuluar nëse Johnson ishte i pritur në atë ditë në Kirkwood; një tjetër mendim është se Booth, i shqetësuar se Atzerodt nuk do të vriste Johnson, synonte që shënimi të implikonte Johnson në komplot.[16]

 1. ^ Abel, E. Lawrence (2015). A Finger in Lincoln's Brain: What Modern Science Reveals about Lincoln, His Assassination, and Its Aftermath (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 63. ISBN 9781440831195. Forensic evidence clearly indicates Booth could not have fired at point-blank range ... At a distance of three or more feet, the gunshot would not leave any stippling or any other residues on the surface of Lincoln's head ... Dr. Robert Stone, the Lincoln's' family physician, was explicit: "The hair or scalp (on Lincoln's head) was not in the least burnt."
 2. ^ Richard A. R. Fraser, MD (shkurt–mars 1995). "How Did Lincoln Die?". American Heritage (në anglisht). 46 (1).
 3. ^ "Lincoln Shot at Ford's Theater" (në anglisht).
 4. ^ Kauffman, John W. (18 dhjetor 2007). American Brutus: John Wilkes Booth and the Lincoln Conspiracies (në anglisht). Random House. fq. 252. ISBN 9780307430618. "...that I have not a single selfish motive to spur me on to this, nothing save the sacred duty, I feel I owe the cause I love, the cause of the South.
 5. ^ Goodwin, Doris Kearns (19 tetor 2010). My Thoughts Be Bloody: The Bitter Rivalry Between Edwin and John Wilkes Booth That Led to an American Tragedy (Foreword) (në anglisht). Simon & Schuster. ISBN 9781416586166.
 6. ^ Reynolds, David S. (12 prill 2015). "John Wilkes Booth and the Higher Law". The Atlantic (në anglisht).
 7. ^ Clarke, Asia Booth (1938). The Unlocked Book: A Memoir of John Wilkes Booth by his Sister (në anglisht). Faber & Faber. fq. 124.
 8. ^ "Last Public Address". Speeches and Writings (në anglisht). Abraham Lincoln Online. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2011. Marrë më 2008-09-15.
 9. ^ Donald, David Herbert (1995). Lincoln (në anglisht). New York: Touchstone. fq. 593.
 10. ^ Lloyd Lewis (1994). The Assassination of Lincoln: History and Myth (në anglisht). University of Nebraska Press. fq. 297. ISBN 978-0-8032-7949-0.
 11. ^ "entry on John Parker at Mr. Lincoln's White House website" (në anglisht). Mrlincolnswhitehouse.org. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 28 maj 2011.
 12. ^ Dr. George Brainerd Todd. "Dr. George Brainerd Todd Letter" (në anglisht). Sauerbraten, Tea Time & Scones (B.J. Peters). Marrë më 7 gusht 2012.
 13. ^ "NPS Historical Handbook: Ford's Theatre". nps.gov (në anglisht). National Park Service. 2002. Marrë më 26 gusht 2017. The President slumped forward in his chair, and then backward, never to regain consciousness.
 14. ^ Kaplan, Debbie Abrams (10 prill 2015). "President Lincoln's slaying 150 years ago recalled at Ford's Theatre". Los Angeles Times (në anglisht).
 15. ^ "President Lincoln is Shot". EyeWitnesstoHistory (në anglisht). Ibis Communications. Marrë më 27 gusht 2017. while I was intently observing the proceedings upon the stage, with my back toward the door, I heard the discharge of a pistol behind me, and, looking round, saw through the smoke a man between the door and the President. The distance from the door to where the President sat was about four feet. At the same time I heard the man shout some word, which I thought was 'Freedom!'
 16. ^ U.S. Senate: Art & History Home. "Andrew Johnson, 16th Vice President", Senati i Shteteve të Bashkuara. Marrur më 17 shkurt 2006.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Assassination of Abraham Lincoln – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale