Jump to content

Henry Rathbone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henry Rathbone

Henry Reed Rathbone (1 korrik 1837 - 14 gusht 1911) ishte një oficer ushtarak dhe diplomat i Shteteve të Bashkuara që ishte i pranishëm në vrasjen e Presidentit Abraham Lincoln. Rathbone ishte ulur me të fejuarën e tij, Clara Harris, pranë Presidentit dhe gruas së tij, Mary Todd Lincoln, kur John Wilkes Booth hyri në lozhin e presidentit në Teatrin e Fordit dhe qëlloi Lincoln në kokë. Kur Rathbone u përpoq ta ndalonte Booth të largohej nga vendi i ngjarjes, Booth e goditi me thikë dhe e plagosi rëndë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Henry Rathbone lindi në Albany, Nju Jork, një nga katër fëmijët e Jared L. Rathbone, një biznesmen tregtar dhe i pasur, i cili më vonë u bë kryetar i Albany, dhe Pauline Rathbone (mbiemri i vajzërisë Penney).[1] Pas vdekjes së babait të tij në vitin 1845, Rathbone trashëgoi shumën e konsiderueshme të dyqind mijë dollarëve. Nëna e tij e ve, Pauline Rathbone, u martua me Ira Harris në vitin 1848. Ira Harris u emërua Senator i Shteteve të Bashkuara nga Nju Jorku pasi William H. Seward u bë Sekretari i Shtetit i Presidentit Lincoln. Harris ishte një i ve me katër fëmijë, gruaja e të cilit Louisa kishte vdekur gjithashtu në vitin 1845.[2][3] Si rezultat i kësaj martese, Ira Harris u bë njerku i Rathbone dhe vajza e tij, Clara, u bë motra e Rathbone nga ana e babait. Edhe pse kjo seri e pazakontë ngjarjesh i bëri ata vëlla dhe motër nga një prind, ata nuk lidheshin me gjak.[4] Rathbone dhe Harris formuan një miqësi të ngushtë dhe më vonë ra në dashuri. Të dy u fejuan pak para Luftës Civile Amerikane.[5]

Rathbone studioi drejtësi në Union College dhe punoi shkurtimisht në një partneritet juridik në Albany para se të hynte në Ushtrinë e Unionit në fillimin e Luftës Civile.[6] Gjatë luftës, Rathbone shërbeu si KapitenRegjimentin e 12-të të Këmbësorisë dhe ishte në Betejën e Antietamit dhe Betejës së Frederickburg.[7] Në fund të luftës, ai kishte arritur gradën e majorit.

Vrasja e Lincoln[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 prill 1865, Majori Rathbone dhe e fejuara e tij Clara Harris pranuan një ftesë për të parë një shfaqje në Teatrin e Fordit nga Presidenti Abraham Lincoln dhe gruaja e tij, Zonja e Parë Mary Todd Lincoln. Çifti, i cili kishte qenë miq me Presidentin dhe gruan e tij për ca kohë, ishin të ftuar pasi Ulysses S. Grant dhe gruaja e tij Julia, Thomas Eckert, dhe disa të tjerë kishin refuzuar ftesën e zonjës Lincoln.[8]

Image of Lincoln being shot by Booth while sitting in a theater booth.
Të ulur në lozhin e Teatrit të Fordit, nga e majta në të djathtë, janë vrasësi John Wilkes Booth, Abraham Lincoln, Mary Todd Lincoln, Clara Harris, dhe Henry Rathbone

Gjatë shfaqjes, aktori John Wilkes Booth hyri fshehurazi në lozhin e Presidencës dhe qëlloi Lincoln në kokë me një pistoletë. Ndërsa Rathbone u përpoq të kapte Booth, Booth goditi krahun e majtë të Rathbone me një kamë nga bërryli në shpatull. Rathbone më vonë kujtoi se ishte i tmerruar nga zemërimi në fytyrën e Booth.[9][10][11] Rathbone përsëri kapi në Booth ndërsa Booth përgatitej të hidhej nga pragu i lozhit. Ai kapi pallton e Booth-it, duke bërë që Booth të binte ngushtë në skenë, duke thyer ndoshta këmbën. Booth megjithatë shpëtoi dhe mbeti i lirë për dymbëdhjetë ditë.[12][13]

Megjithë plagën e tij të rëndë, Rathbone shoqëroi Mary Lincoln në Petersen House përtej rrugës, ku ishte marrë presidentin.[14] Pas pak atij i ra të fikët për shkak të humbjes së gjakut.[15] Harris mbërriti shpejt pas kësaj dhe e mbajti kokën në prehër, ndërsa ai qëndronte në gjysmë vetëdije. Kur një kirurg që kishte qenë duke ndjekur Lincoln përfundimisht e ekzaminoi atë, u kuptua se plaga e tij ishte më serioze sesa mendohej fillimisht. Booth e kishte prerë gati në kockë dhe i kishte shkëputur një arterie. Rathbone u mor në shtëpi ndërsa Harris mbeti me Mary Todd Lincoln ndërsa Presidenti ishte duke vdekur gjatë nëntë orëve të ardhshme.[16] Kjo vigjilje vdekjeje zgjati gjatë natës, deri në mëngjes, kur Lincoln vdiq në 7:22 të mëngjesit, më 15 prill 1865.[17]

Karriera diplomatike dhe rënia mendore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse plagët fizike të Rathbone u shëruan, gjendja e tij mendore u përkeqësua në vitet pas vdekjes së Lincoln ndërsa ai u zemërua për pamundësinë e tij të perceptuar për të ndaluar atentatin.[18] Ai u martua me Harris më 11 korrik 1867 dhe çifti kishte tre fëmijë: Henry Riggs, Gerald Lawrence dhe Clara Pauline.[19]

Rathbone dha dorëheqjen nga ushtria në vitin 1870.[20] Pas dorëheqjes së tij, ai u përpoq të gjente dhe të mbante një punë për shkak të paqëndrueshmërisë së tij mendore. Ai u bind se Harris ishte jobesimtare. Ai gjithashtu e kundërshtoi vëmendjen që Harris u kushtoi fëmijëve të tyre dhe raportohet se e kërcënoi gruan e tij në disa raste pasi dyshoi se ajo do të ndahej nga ai dhe të merrte fëmijët.[11] Sidoqoftë, Presidenti Chester A. Arthur emëroi Rathbone si konsull amerikan në Provincën e Hanoverit në vitin 1882. Familja u zhvendos në Gjermani, ku shëndeti mendor i Rathbone vazhdoi të bie.[21]

Më 23 dhjetor 1883, Rathbone sulmoi fëmijët e tij në një çmenduri të përshtatshme. Rathbone qëlloi për vdekje dhe goditi me thikë gruan e tij, e cila po përpiqej të mbronte fëmijët. Rathbone më pas goditi veten me thikë pesë herë në gjoks, në një përpjekje të vetëvrasjes.[22] Ai u akuzua për vrasje por u shpall i çmendur nga mjekët pasi fajësoi vrasjen për një ndërhyrës. Ai u dënua dhe u dërguan në një strehim në Hildesheim, Gjermani. Fëmijët e çiftit u dërguan për të jetuar me xhaxhain e tyre, William Harris, në Shtetet e Bashkuara.[11]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rathbone vdiq më 14 gusht 1911 dhe u varros pranë gruas së tij në Varrezat e qytetit Engesohde, Hanover.[11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Essex Institute Historical Collections. Essex Institute Press. 1891. fq. 165. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Seward, Frances Adeline (1963). Johnson, Patricia Carley (red.). Sensitivity and Civil War, the Selected Diaries and Papers, 1858–1866, of Frances Adeline (Fanny) Seward. Vëll. 2. University of Rochester. fq. 719. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Ham, Mrs. Thomas H. (1904). A Genealogy Of the Descendants Of Nicholas Harris, M.D.,. C.I.F. Ham. fq. 18. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Pappas, Theodore (21 gusht 1994). "Henry And Clara's Cruel Fate". chicagotribune.com. fq. 1. Marrë më 3 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Pappas, Theodore (21 gusht 1994). "Henry And Clara's Cruel Fate". chicagotribune.com. fq. 1. Marrë më 1 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Wright, John D. (2012). The Routledge Encyclopedia of Civil War Era Biographies. Routledge. fq. 491. ISBN 1-136-33150-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Ruane, Michael E. (5 prill 2009). "A Tragedy's Second Act". The Washington Post. Marrë më 19 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Steers, Edward (2005). Blood on the Moon: The Assassination of Abraham Lincoln. University Press of Kentucky. fq. 104–105. ISBN 0-813-19151-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ What Booth Said After He Killed Lincoln
 10. ^ Lachman, Charles (2008). The Last Lincolns: The Rise & Fall of a Great American Family. Sterling Publishing Company. fq. 288. ISBN 1-402-75890-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b c d Hatch, Frederick (2011). Protecting President Lincoln: The Security Effort, the Thwarted Plots, and the Disaster at Ford's Theatre. McFarland. fq. 161. ISBN 0-786-46362-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jones, Mark; Johnstone, Peter (2011). History of Criminal Justice. Elsevier. fq. 274–275. ISBN 1-437-73497-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Kauffman, Michael W. (2007). American Brutus: John Wilkes Booth and the Lincoln Conspiracies. Random House LLC. fq. 231. ISBN 0-307-43061-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Reck, Waldo Emerson (1987). A. Lincoln, His Last 24 Hours. McFarland. fq. 126. ISBN 0-899-50216-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Bain, Robert T. (2005). Lincoln's Last Battleground: A Tragic Night Recalled. AuthorHouse. fq. 19. ISBN 1-467-02991-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kauffman (2007) p.37
 17. ^ Richard A. R. Fraser, MD (shkurt–mars 1995). "How Did Lincoln Die?". American Heritage. 46 (1). {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "The Conspirator: The Plot to Kill Lincoln" Arkivuar 27 shkurt 2020 tek Wayback Machine, National Geographic Channel. Marrur më 18 mars 2012
 19. ^ Talcott, Sebastian V. (2001). Genealogical Notes of New York and New England Families. Heritage Books. fq. 637. ISBN 0-788-41956-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Jampoler, Andrew C. A. (2008). The Last Lincoln Conspirator: John Surratt's Flight from the Gallows. Naval Institute Press. fq. 182. ISBN 1-591-14407-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Steers, Edward (2010). The Lincoln Assassination Encyclopedia. HarperCollins. fq. 158. ISBN 0-061-98705-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Swanson, James L. (2009). Manhunt: The 12-Day Chase to Catch Lincoln's Killer. HarperCollins. fq. 372. ISBN 0-061-80397-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)