Jump to content

John Wilkes Booth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Wilkes Booth
Booth rr. 1865
U lind në10 maj 1838
Bel Air, Maryland, Shtetet e Bashkuara
Vdiq26 prill 1865
Port Royal, Virginia, Shtetet e Bashkuara
Emrat e tjerëJ.B. Wilkes
Profesioniaktor
Vite aktiviteti1855–1865
Njohur përVrasja e Abraham Lincoln
Partia politikeKnow Nothing (me mbështetjen e Demokratëve jugor)[1][2][3]
Nënshkrimi

John Wilkes Booth (10 maj 1838 - 26 prill 1865) ishte një aktor amerikan që vrau Presidentin Abraham LincolnTeatrin e ForditUashington D.C., më 14 prill 1865. Një anëtar i familjes së shquar teatrore Booth të shekullit të 19-të nga Maryland, dhe një aktor i shquar,[4] Booth ishte gjithashtu një simpatizant i Konfederatës i cili, duke denoncuar Presidentin Lincoln, vajtoi për çrrënosjen e skllavërisë në Shtetet e Bashkuara.[5]

Fillimisht, Booth dhe grupi i tij i vogël i komplotuesve kishin komplotuar për të rrëmbyer Lincoln, por ata më vonë ranë dakord ta vrasin atë si dhe Zëvendës Presidentin Andrew Johnson dhe Sekretarin e Shtetit William H. Seward, po kështu për të ndihmuar çështjen e Konfederatës.[6] Megjithëse Ushtria e Virxhinias Veriore, e komanduar nga Gjenerali Robert E. Lee, ishte dorëzuar në Ushtrinë e Bashkimit katër ditë më parë, Booth besoi se Lufta Civile mbeti e pazgjidhur sepse ushtria e Konfederatës së gjeneralit Joseph E. Johnston vazhdoi luftimet.

Booth qëlloi Presidentin Lincoln një herë në pjesën e pasme të kokës. Vdekja e Lincoln mëngjesin tjetër përfundoi pjesën e komplotit të Booth. Seward, i plagosur rëndë, u shërua, ndërsa nënkryetari Johnson nuk u sulmua kurrë. Booth u largua me kalë në Maryland jugore dhe, 12 ditë më vonë, në një fermë në Virginia rurale veriore, u gjurmua i strehuar në një hambar. David Herold, shoku i Booth, u dorëzua, por Booth mbajti një pengesë. Pasi autoritetet vendosën flakën e hambarit, ushtari i Bashkimit Boston Corbett e qëlloi në qafë. I paralizuar, ai vdiq disa orë më vonë. Nga tetë komplotistët e dënuar më vonë, katër u varën.

Booth lindi tek prindërit Junius Brutus Booth dhe Mary Ann Holmes të cilët u zhvendosën nga Anglia në Shtetet e Bashkuara në qershor 1821.[7] Ai u lind më 10 maj 1838, i nënti ni dhjetë fëmijëve.[8] Ai u emërua pas politikanit radikal anglez John Wilkes, i afërm i largët.[9][10][11]

Si djalë, Booth ishte atletik dhe popullor dhe u bë i aftë në kalërim dhe skermë.[12] Ai ndoqi Akademinë Bel Air dhe ishte një student indiferent, të cilin drejtori e cilësoi si "jo të mangët në inteligjencë, por nuk ishte i prirur të përfitonte nga mundësitë arsimore që i ofruan. Në vitet 1850–1851, ai ndoqi Shkollën e Konviktit të Miltonit të drejtuar nga Kuakerët për djem e cila ndodhet në Sparks, Maryland, dhe më vonë St. Timothy's Hall, një akademi ushtarake episkopale në Catonsville, Maryland.[13] Në shkollën Milton, studentët recituan vepra klasike nga autorë të tillë si Ciceroni, Herodoti dhe Takitusi.[14] Studentët në St. Timothy kishin veshur uniforma ushtarake dhe i nënshtroheshin një regjimi të stërvitjeve të formimit të përditshëm dhe disiplinës së rreptë.[14] Booth u largua nga shkolla në moshën 14 pas vdekjes së babait të tij.[15]

Ndërsa ndiqte shkollën e konviktit të Miltonit, Booth takoi një fallxhor romë i cili lexoi pëllëmbën e tij dhe shqiptoi një fat të zymtë, duke i thënë atij se ai do të kishte një jetë të shkëlqyeshme, por të shkurtër, i dënuar të vdiste i ri dhe "do të ketë një fund të keq".[16] Motra e tij kujtoi se ai e shkruajti parashikimin e lexuesit të palmës, ia tregoi familjes së tij dhe të tjerëve, dhe shpesh diskutonte për pjesët e tij në momente melankolie.[16][17]

Në moshën 16 vjeç, Booth ishte i interesuar për teatrin dhe politikën, dhe ai u bë një delegat nga Bel Air në një miting nga partia Know Nothing për Henry Winter Davis, kandidati i partisë anti-emigruese për Kongresin në zgjedhjet e vitit 1854. Booth aspironte të ndiqte gjurmët e babait të tij dhe vëllezërve të tij aktorë Edwin dhe Junius Brutus, Jr. Ai filloi të praktikojë goëtarinë çdo ditë në pyjet përreth Tudor Hall dhe të studiojë Shekspirin.[18]

Vrasja e Abraham Lincoln

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Abraham Lincoln vritet nga Booth. Afër Abraham është ulur Clara Harris dhe Mary Todd Lincoln. Henry Rathbone shihet se ai pa Booth para se të qëllonte Lincoln dhe përpiqej ta ndalonte.

Më 12 prill 1865, Booth dëgjoi lajmet se Robert E. Lee kishte rrethuar Dhomën e Gjykatës së Appomattox. Ai i tha Louis J. Weichmann, një mik i John Surratt dhe një konviktor në shtëpinë e Mary Surratt, se ai ishte bërë me skenën dhe se e vetmja shfaqje që ai donte të paraqiste tani e tutje ishte Venecia Preserv'd. Weichmann nuk e kuptoi referencën; Venecia Preserv'd është në lidhje me një komplot vrasjesh. Skema e Booth për të rrëmbyer Lincoln nuk ishte më e zbatueshme me kapjen e Ushtrisë së Bashkimit për dorëzimin e Richmond dhe Lee dhe ai e ndryshoi qëllimin e tij në atentat.[19]

Një ditë më parë, Booth ishte në turmë jashtë Shtëpisë së Bardhë kur Lincoln mbajti një fjalim të ngulitur nga dritarja e tij. Gjatë fjalimit, Lincoln deklaroi se ishte në favor të dhënies së votës për skllevërit e mëparshëm; i inatosur, Booth deklaroi se do të ishte fjalimi i fundit që Lincoln do të bënte ndonjëherë.[20][21][22]

Në mëngjesin e së Premtes së Shenjtë, 14 Prill 1865, Booth shkoi në Teatrin e Fordit për të marrë postën e tij. Ndërsa ishte atje, ai u tha nga vëllai i John Ford se Presidenti dhe Zonja Lincoln do të merrnin pjesë në shfaqjen Our American Cousin në Teatrin e Fordit atë mbrëmje, i shoqëruar nga gjenerali Ulysess S. Grant.[23] Ai menjëherë u përpoq për të bërë plane për atentatin, i cili përfshinte bërjen e marrëveshjeve me pronarin e qëndrueshëm jetësor James W. Pumphrey për një kalë largimi dhe një rrugë shpëtimi. Booth informoi Powell, Herold dhe Atzerodt për qëllimin e tij për të vrarë Lincoln. Ai e caktoi Powell për të vrarë Sekretarin e Shtetit William H. Seward dhe Atzerodt për ta vrarë Zëvendës Presidentin Andrew Johnson. Herold do të ndihmonte në arratisjen e tyre në Virxhinia.[24]

Boat u hyri në vendin ku ishte ulur Lincoln atë mbrëmje rreth orës 10:00. ndërsa loja vazhdonte, ai qëlloi Presidentin në pjesën e pasme të kokës me një pistoletë të kalibrit .41 në Derringer.[25] Majori Henry Rathbone, i cili ishte në vendin e Presidentit së bashku me Mary Todd Lincoln,[26] tentonte ta ndalonte Booth të ikte, por u godit me thikë befasishëm kur iu sul.[27] E fejuara e Rathbone, Clara Harris ishte gjithashtu aty, por nuk u dëmtua.

Booth ishte i vetmi nga atentatorët që pati sukses. Powell ishte në gjendje të godiste me thikë Seward, i cili ishte në shtrat si rezultat i një aksidenti të mëparshëm me karrocë; Seward u plagos keq, por mbijetoi. Atzerodt humbi nervin dhe e kaloi mbrëmjen duke pirë alkool, duke mos bërë asnjëherë përpjekje për të vrarë Johnson.

Conger gjurmoi Jett dhe e pyeti, duke mësuar vendndodhjen e Booth në fermën Garrett. Para agimit të 26 prillit, ushtarët kapën të arratisurit, të cilët ishin fshehur në stallën e duhanit të Garrett. David Herold u dorëzua, por Booth refuzoi kërkesën e Conger për t'u dorëzuar, duke thënë: "Unë preferoj të dal dhe të luftoj". Ushtarët më pas e vunë hambarin në zjarr.[28][29] Ndërsa Booth u zhvendos brenda në hambarin e flakshëm, rreshteri Boston Corbett e qëlloi atë. Sipas tregimit të mëvonshëm të Corbett, ai qëlloi Booth sepse i arratisuri "ngriti pistoletën e tij për të qëlluar" ndaj tyre.[29] Raporti i Conger për Stanton thoshte se Corbett qëlloi Booth "pa urdhër, pretekst apo justifikim" dhe rekomandoi që Corbett të ndëshkohej për mosbindje të urdhrave për të marrë Booth gjallë.[29] Booth, i plagosur rëndë në qafë, u tërhoq nga hambari në verandën e shtëpisë së fermës së Garrett, ku vdiq tre orë më vonë, në moshën 26 vjeç.[30] Plumbi kishte shpuar tre rruaza dhe pjesërisht kishte prerë palcën kurrizore, duke e paralizuar.[17][28] Në momentet e tij të vdekjes, ai thuhet se pëshpëriti, "Thuaji nënës sime që unë vdiqa për vendin tim."[30][28] Duke kërkuar që duart e tij të ngriheshin në fytyrën e tij, në mënyrë që t'i shihte ata, Booth shqiptoi fjalët e tij të fundit, "E padobishme , e padobishme," dhe vdiq ndërsa agimi po lindte.[28][31]

 1. ^ https://www.biography.com/crime-figure/john-wilkes-booth
 2. ^ https://www.realclearhistory.com/2017/04/13/john_wilkes_booth_and_the_conspiracy_2073.html
 3. ^ https://study.com/academy/answer/was-john-wilkes-booth-a-democrat.html
 4. ^ Clarke, Asia Booth (1996). Terry Alford (red.). John Wilkes Booth: A Sister's Memoir. Jackson, Miss.: University Press of Mississippi. fq. ix. ISBN 0-87805-883-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "The murderer of Mr. Lincoln" (PDF). The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Hamner, Christopher. "Booth's Reason for Assassination Arkivuar dhjetor 2, 2010, tek Wayback Machine." Teachinghistory.org Arkivuar 11 korrik 2011 tek Wayback Machine
 7. ^ Smith, Gene (1992). American Gothic: the story of America's legendary theatrical family, Junius, Edwin, and John Wilkes Booth. New York: Simon & Schuster. fq. 23. ISBN 0-671-76713-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Kauffman, Michael W. (2004). American Brutus: John Wilkes Booth and the Lincoln Conspiracies. New York City: Random House. fq. 81–82. ISBN 0-375-50785-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Smith, p. 18.
 10. ^ Xhaxhai i Booth Algernon Sydney Booth ishte paraardhës i Cherie Blair (née Booth), gruaja e ish-kryeministrit britanik Tony Blair.
 11. ^ Westwood, Philip (2002). "The Lincoln-Blair Affair". Genealogy Today. Marrë më 2 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Townsend, George Alfred (1865). The Life, Crime and Capture of John Wilkes Booth (bot. 1977). New York: Dick and Fitzgerald. fq. 20. ISBN 978-0-9764805-3-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Clarke, pp. 39–40.
 14. ^ a b Kaufman, Michael W. (2004). American Brutus: John Wilkes Booth and the Lincoln Conspiracies. New York City: Random House. fq. 87–91. ISBN 0-375-50785-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Goodrich, Thomas (2005). The Darkest Dawn. Bloomington, Indiana: Universiteti i Indianës. fq. 210. ISBN 0-253-32599-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Clarke, pp. 43–45.
 17. ^ a b Goodrich, p. 211.
 18. ^ Smith, p. 49.
 19. ^ Stern, Philip Van Doren (1955). The Man Who Killed Lincoln. Garden City, NY: Dolphin. fq. 20. LCCN 99215784. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Donald, p. 588.
 21. ^ Wilson, p. 80.
 22. ^ Kauffman, American Brutus, p. 210.
 23. ^ Goodrich, pp. 37–38.
 24. ^ Townsend, pp. 42–43.
 25. ^ Kauffman, American Brutus, p. 227.
 26. ^ Townsend, p. 8.
 27. ^ Toomey, Daniel Carroll (1983). The Civil War in Maryland. Baltimore, Maryland: Toomey Press. fq. 149–151. ISBN 0-9612670-0-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b c d Smith, pp. 210–213.
 29. ^ a b c Johnson, Byron B. (1914). John Wilkes Booth and Jefferson Davis – a true story of their capture. Boston: The Lincoln & Smith Press. fq. 35–36. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ a b "John Wilkes Booth's Last Days" (PDF). The New York Times. Marrë më 1 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Hanchett, William (1986). The Lincoln Murder Conspiracies. University of Illinois Press. fq. 140–141. ISBN 0-252-01361-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)